Do 7. ročníku soutěžní přehlídky České komory architektů se letos mohla přihlásit díla realizovaná na území České republiky v posledních pěti letech, mezi roky 2017 až 2021. Rozhodovala sedmičlenná mezinárodní porota. Kromě hlavní ceny bylo uděleno celkem 6 cen partnerů. Právě jednu z nich získal domažlický pivovar. „Vzhledem k velkému počtu staveb, které se soutěže účastnily, jsem velmi hrdý na to, že právě Pivovar Domažlice získal cenu partnerů. Úspěch je o to větší, že v soutěži ve srovnání s předchozími ročníky vzrostl podíl veřejných zakázek. Tedy projektů vzešlých z architektonických soutěží ve veřejném sektoru. A když si připomeneme, že rekonstruovaný pivovar v Domažlicích v loňském roce získal cenu také v soutěži Stavba roku Plzeňského kraje, je to důkaz dobře odvedené práce města Domažlice, které stavbu realizovalo, a architektů, kteří projekt navrhli,“ říká s poděkováním hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták a dodává: „Rekonstrukce pivovaru je unikátní zachováním původního objektu, který byl upraven. Podařilo se tak zachovat původní záměr stavby a zároveň vytvořit příjemné prostředí, kterým je Chodsko tak typické, je prostě přívětivé. Za návštěvu kulturní centrum v Domažlicích rozhodně stojí.“

Postrach vodáků se vrátil do Plzně. Labuťák Trenér část cesty ušel pěšky.
Postrach vodáků se vrátil do Plzně. Labuťák Trenér část cesty ušel pěšky

Cílem projektu bylo navrácení budově Pivovaru její původní funkci - staletou tradici výroby piva a také jí vdechnout nový život v podobě kulturního centra. První písemné zmínky o pivovaru jsou z roku 1341. Pivovar byl v roce 1996 uzavřen a od té doby chátral. Objekt Pivovaru se nachází na okraji Městské památkové rezervace, byl několikrát necitlivě přestavován a ubouráván a díky těmto zásahům představoval pouze torzo původní stavby. Celková rekonstrukce Pivovaru byla dokončena v roce 2020.

Zrekonstruovaný objekt slouží k účelům kulturním a vzdělávacím, je zde veřejná knihovna, komunitní centrum, galerie s výstavou a víceúčelový sál s jevištěm. Vše doplněno o restaurační a gastronomické provozy včetně pivnice a minipivovaru. Ohleduplná rekonstrukce respektuje památkovou hodnotu budovy a funkčnost citlivě řešeného interiéru. To vše dává stavbě punc významné dominanty Domažlic. O stavbě v soutěži včetně promo videa více ZDE.

Cenu při slavnostním galavečeru převzal starosta Domažlic Radek Wiesner spolu se zástupci atelieru Mepro.

O soutěži ČCA

Česká cena za architekturu je soutěžní přehlídka, jejímž vyhlašovatelem je Česká komora architektů. Záměrem ČCA je propagace kvalitních výsledků práce etablovaných i začínajících architektů směrem k veřejnosti, a to nejen z hlediska jejich estetické a technické kvality, ale především v souvislostech jejich vzniku, vztahu k okolí a společenského přínosu. Hlavním účelem přehlídky je pokrytí co nejširšího spektra prací. Z tohoto důvodu nejsou díla hodnocena v rámci jednotlivých kategorií, ale uděluje se jedna hlavní cena. Vedle hlavní ceny jsou uděleny ceny partnerů, a to celkem 6 ocenění. Přihlášená díla posuzuje mezinárodní sedmičlenná porota.