Vášnivá debata k příjezdu domažlického Mikuláše se rozpoutala nejen na zaplněném náměstí, ale také na facebookových stránkách Domažlického deníku.

Již po třinácté si Mikuláš Miroslav Pivoňka z Domažlic k sobě sehnal nejen anděla i čerty, ale také sponzory díky nimž mohl akci pořádat, a na kočáře vjel mezi natěšené diváky na domažlické náměstí.

Shromážděným vadil zejména fakt, že náměstí nebylo uzavřeno pro auta, která jezdila bez ohledu na dav.

„Já to nechápu, vždyť se sem jezdí koukat lidi z celého okresu. Měli by být hrdí, lidí bylo plné náměstí, více než na na rozsvícení stromečku, a určitě to není jen tím, že děti dostávají nadílku. Radní města by se měli nad sebou vážně zamyslet! Domažlice nejsou jen fotbal," myslí si Miloslava Hůrkova.

Zaznamenali jsme srovnání této události s jinou, kde je bezpečnost lidí zajištěna.

„Palec nahoru všem, kteří tuhle akci opět zařídili, a městu palec dolů. Mělo by se chytit za nos, kvůli třem stánkům se zbožím, jednomu pečenému kuřeti a třem vietnamským obchodníkům je město ochotný uzavřít každou středu kus náměstí na celý den, ale aby to tak udělali i jednou za rok na dvě a půl hodiny na Mikuláše, třeba ve stejném prostoru… Nerozumím tomu, je to smutné," poznamenala na FB další diskutující.

Zcela rozdílný názor projevil bývalý místostarosta, dnes zastupitel města.

„Bohužel musím podle příspěvků konstatovat, že nemáte přehled. Město vždy přispívalo na cukrovinky, které se rozdávají. Vedení města by i náměstí uzavřelo. Hlavní organizátor ale není schopný tuto akci nahlásit. Tato akce v poslední době probíhá bez oznámení. Ano, podporují se různé činnosti. Veškeré jsou ale včas nahlášené a domluvené. Je to o komunikaci, která z řad organizátorů bohužel chybí. Vše by mohlo být ještě dokonalejší, ale musí se chtít. Rada města nemůže podpořit něco, o čem se domnívá, že asi bude," poznamenal Karel Štípek. Následně doplnil i další informace, podle nichž lze akci zodpovědně zajistit a navíc na ni získat příspěvek.

„Co se týká financí, rozděluje Město peníze formou grantů. Jedním z grantů je i jednorázová akce. Z tohoto grantu lze čerpat náklady na cukrovinky, pronájem kočáru, pronájem koní. Žádosti na granty se uzavírají 19. 12. 2014 pro rok 2015. Pokud akce z určitých důvodů neproběhne, prostředky se jen nevyčerpají. Touto formou na jednorázové akce žádají i ostatní spolky či soukromé osoby. Pokud někdo nezažádá, nemůže si potom stěžovat. Osobně jsem několikrát nabízel pomoc organizátorovi s podáním grantu," doplnil Štípek.

„Ano, jediný pan Štípek pomoc nabízel, to nikdo nepopírá a nepopíral. Ale že se něco zpětně proplácelo – proti tomu se ohradím. V roce 2010 nebo 2011 Město nakoupilo 350 adventních kalendářů před mikulášskou jízdou. A to, že někde tvrdím, že mi město hází klacky pod nohy, to je nesmysl. Jen říkám, že to není akce Města – a i Město to píše na svých stránkách. A do příštích let věřím, že díky zapálení pana Štípka, který již tenkrát byl nadšený, vše bude vypadat jinak," míní Pivoňka alias Mikuláš.

Po zkušenostech z poslední mikulášské nadílky je rozhodnut změnit taktiku.

„Jde nám hlavně o bezpečnost lidí a rozhodli jsme se, že pro příští rok požádáme Město nejen o grant, ale také o uzavírku. A to i přesto, že s ročním předstihem nelze říct, zda budeme mít příští rok opět k dispozici nejen koně, ale také dostatečný počet dobrovolníků, kteří akci pro veřejnost udělají. Jak už jsem ale zmínil, jde nám o bezpečnost lidí, a tudíž hodláme nově postupovat tak, jak už jsem uvedl," sdělil v pondělí Deníku své rozhodnutí Pivoňka.

Fotografie z akce si můžete prohlédnout ZDE