Trpí astmatem i dalšími nemocemi, přesto nemá svého praktického lékaře.

„Chodím přímo za specialisty, často jezdím za odborníky do Prahy, uvažovala jsem, že si vyberu praktika tam," říká pětatřicetiletá Andrea z Domažlicka. A důvod? „U nás jsou praktici ve vyšším, téměř důchodovém věku, a tak bych musela zanedlouho stejně hledat jiného," říká mladá žena.

Její postřehy potvrzují statistiky. Průměrný věk praktických lékařů na Domažlicku je 59,1 roku. Ze všech více než sedmdesáti okresů v Česku je vyšší průměr jen na Mostecku, kde se blíží k 61 letům.

„Podobný problém se čas od času objevuje střídavě v různých místech republiky. Nejde o systémový problém, spíš o většinou krátkodobé lokální výpadky. Starší lékaři končí s praxí, odcházejí do důchodu a pro mladé lékaře jsou některé regiony či oblasti méně zajímavé než jiné," říká Eva Brožíková z ústředí největší tuzemské zdravotní pojišťovny VZP.

„Snažíme se udržet ve všech regionech dostatečnou síť zdravotnických zařízení. Spolupracujeme s při tom s lékařskými fakultami, odbornými lékařskými společnostmi či s Českou lékařskou komorou. Spolupráce s kraji, obcemi či jejich sdruženími je samozřejmostí. V případě potřeby vždy na neobsazená místa vypisujeme výběrová řízení," popisuje Brožíková.

„V okrese Domažlice je s poskytovateli zdravotních služeb v odbornosti všeobecné praktické lékařství uzavřeno 21 smluv; v odbornosti praktické lékařství pro děti a dorost je uzavřeno 12 smluv," vyčíslila Eva Brožíková z Všeobecné zdravotní pojišťovny.

„I přes veškerou snahu čas od času zaznamenáváme v některých lokalitách žádosti svých klientů o pomoc s vyhledáním dostupného lékaře. Po dohodě pacienta vždy umístíme. Pokud by měl kterýkoliv z klientů problém s dostupností zdravotní péče, ať neváhá a obrátí se na nejbližší pracoviště VZP. Vždy pro něj dokážeme najít řešení," doporučuje Brožíková.

„ U mladých lékařů je zájem o praktické lékařství poměrně značný, ale současné dotace na jejich vzdělávání nejsou schopny zajistit potřebnou generační výměnu ze sta procent," uvádí Jan Bělobrádek, člen celostátního výboru Sdružení praktických lékařů ČR.

„Klesá také ochota školitelů své kolegy školit. Musí administrativně vykazovat státní dotaci prakticky zadarmo, a zejména není zajištěna správná regionální distribuce. Školí se ve velkých městech, venkov zůstává stále nepokrytý," popsal Bělobrádek.

„Je důležité, aby generační výměna probíhala postupně, ale i regionálně správně, tj., abychom, pokud možno, zachovali 100 procent v současnosti existujících praxí," dodal člen celostátního výboru SPL ČR.

Na Domažlicku pracuje také dvanáct lékařů pro děti a dorost – pět z nich v Domažlicích, dva ve Kdyni a po jednom v Klenčí, Horšovském Týně, Poběžovicích, Holýšově a Staňkově. Jejich průměrný věk je 56,3 let.

Opačná situace je u gynekologů a porodníků. Průměrný věk těchto odborných lékařů na Domažlicku patří mezi tři nejnižší v Česku. Dosahuje hodnoty 49,5 roku.

Kolik je kde lékařů:

Přinášíme přehled obcí, počet obyvatel a počet tamních praktických lékařů.
Domažlice (10 477) ..6
Kdyně (5032)..4
Horšovský Týn (4845) ..3
Holýšov (4897) ..2
Staňkov (3170) ..2
Bělá nad Radbuzou (1701) ..1
Poběžovice (1574) ..1
Klenčí pod Čerchovem (1254) ..1
Koloveč (995) ..1