„Rekord to sice není, přesto jsou i průměrné denní teploty velmi vysoké. U nás ve Staňkově padl rekord před 15 lety, kdy jsme naměřili 35,5, ale od té doby bylo dní, kdy se teplota vyšplhala do pětatřiceti stupňů, už několik,“ dozvěděli jsme se od Františka Pátého, který počasí delší dobu pravidelně sleduje a stalo se pro něj za ta léta koníčkem.

Amatérsky sleduje počasí také zahořanský starosta Václav Řehák. Ví, kdy se blíží která tlaková výše a kdy naopak níže. Co vypozoroval a jak pohlíží na současné počasí? „Je to extrém, vzduch se k nám dostává ze severní Arfriky. Včera u nás v Zahořanech bylo ve stínu 33 stupňů Celsia, ale rekord to nebyl. Více jsem však naměřil v roce 1994. tehdy bylo v létě dokonce 19 tropických nocí s teplotou nad 20 stupňů,“ říká Řehák a dodává, že počasí je podle něj přímo nezdravé, neboť v sobotu už má být zase ´jen´ 20 °C: „Lidi dostávají z horka opary a pak při náhlém ochlazení rýmu.“

Domažlická nemocnice nemusela od soboty až do včerejší 13. hodiny přijmout žádného pacienta z důvodu přehřátí a s ním spojených zdravotních obtíží. „Ani já jsem neměl dnes v kardiologické ambulanci žádný takový případ. Lidé si, pochopitelně, na vedro stěžují, ale schovávají se doma, dodržují pitný režim a chovají se optimálně. Mediální masáž nese své ovoce,“ uvedl zástupce ředitelky nemocnice lékař Vladimír Zaremba.

Recept, jak vedra přežít, je podle lékařů jednoduchý. Zbytečně nechodit na prudké slunce, zajistit tělu dostatek tekutin. Je třeba dávat si pozor v případě, že používáme klimatizaci. Zde odborníci radí nedělat rozdíl teplot venku a uvnitř větší než pět, šest stupňů. Je–li venku 31° C, v místnosti by mělo být kolem 25°C. Nižší vnitřní teploty (i v automobilu) mohou přivodit zdravotní obtíže.