„Má mít důvěryhodné pořadatele, děti i rodiče získají předem dostatek informací. Je to takový tábor, který má kvalifikované vedení a zajímavý program, který vhodným způsobem rozvíjí osobnost dítěte. Je pro chlapce a děvčata bezpečný, nachází se ve vhodných prostorách,“ řekli Deníku ti, kteří se snaží řadu let nabízet dětem pracujících rodičů o prázdninách jejich smysluplné trávení.

„Jezdíme každoročně s dětmi do Manětína. Letos jedeme na přelomu července a srpna. Náš tábor má letos určené téma Asterix a Obelix,“ říká Zdeňka Rohlová z Osvračína, která se tábornickému životu věnuje odmala, neboť jako dítě byla skautkou v Prapořišti. V letošním táboře prý mají ještě volná místa. „Máme webové stránky istmanetin.wz.cz, kde zájemci získají další informace.

Dlouhá léta jezdí s dětmi na tábory i Jan Pangrác z Domažlic. „Tábor nesmí být odložením potomka na 14 dní. Rodiče by se měli s dětmi poradit, do jakého tábora chtějí. My jsme zaměřeni v Újezdě na pobyt dětí v přírodě,“ říká vedoucí PS Čtyřlístek, který svůj první tábor absolvoval jako dítě v roce 1958 a dodnes je táborům věrný jako vedoucí. O tábor je velký zájem, ke dnešku zbývají pouhá dvě místa. Co tábor a mobilní telefon? „K nám mobily nesmí, narušuje to průběh tábora a odvádí pozornost dětí. Pokud je vážný důvod, rodiče mají moje číslo a naopak mohou děti v odůvodněných případech zavolat domů,“ říká Pangrác.

Určitou specialitou jsou příměstské tábory či pobyt v zařízeních, která táborem přímo nejsou. „Jezdíme už léta s děvčaty do speciální školy v Horšovském Týně. Máme připravený pestrý program, letos na téma indiánské léto. Během pobytu si děvčata ušijí oblečení a naučí se řadu dalších pro život potřebných věcí. Dnes už s námi jezdí některé z nich jako instruktorky,“ říká Ivana Kubová z Domu dětí a mládeže Domino Domažlice a dodává, že čtyři místa na termín 29. 6. až 8. 7. mají ještě volná.