Rychle zmizely, daleko déle trvá jejich znovu– obnovení. Řeč je o měděných deskách hojně používaných na pomnících, které jako výhodný artikl pravděpodobně zpeněžili ve sběrných surovinách neznámí zloději. Pomníky bez desek rozhodně nejsou tím, čím bychom se mohli chlubit turistům.

Pamětní deska chybí nejen v Domažlicích na pomníku Svobody, ale i na Baldově a také na loni otevřené cyklostezce Domažlice–Havlovice, konkrétně za Havlovicemi při výjezdu na pasečnickou silnici. „Plánuje se návrat desek na všechna vámi zmiňovaná místa. Náš kulturní výbor už se zabýval obnovením desky na pomníku Svobody, další jednání plánujeme na půli června,“ řeklapředsedkyně výboru Libuše Matějková s tím, že v každém případě se desky, byť z jiného materiálu, na pomníky co nejdříve vrátí.

„Na Baldově se ještě před povodněmi uvažovalo o zařazení další desky, a to s vyznačením bitvy u Ústí. Pak ale v Ústí měli jiné starosti,“ doplnila Matějková. „Co se týče Baldova, pomník patří občanskému sdružení, takže jsme se prozatím zajímali, zda by ho mohlo vlastnit město.

S obnovením desky na pomníku Svobody se počítá. Jednáme s restaurátory o vhodnějším materiálu, který by nahradil často kradenou měď,“ řekla nám vedoucí odboru majetku města Domažlic Jindřiška Deckerová.

Kdy se vrátí na místo také deska označující domažlickou část cyklostezky Praha–Re– gensburg? „Musíme vymyslet, z jakého bude materiálu. Nejlépe by bylo z umělé hmoty, případně z kovu podobnému mědi, kde by však bylo upozornění, že se nejedná o měď. Zloděje těchto desek nechápu, nemám pro to slov. Je to hrozný stav,“ řekl nám předseda Svazku Domažlicko, jemuž cyklostezka patří, starosta Bělé Libor Picka. Dodává, že se budou snažit, aby tabulka byla na svém místě co nejdříve.

Vedle obnovení desek se musejí např. turisté zabývat výměnou velkoplošných turistických map. „Novou mapu by potřebovala domažlická zastávka, kde ji neznámý vandal počmáral,“ uvedla Matějková s tím, že nejen nové pamětní desky, ale i tyto turistické mapy stojí nemalé peníze.