Deset až patnáct centimetrů čerstvého sněhu zasypalo v noci na čtvrtek Domažlicko. Naštěstí ale současně nefoukal vítr, takže se kalamita z minulého týdne neopakovala.

Už ve čtyři hodiny ráno vyjela technika v Pocinovicích. „Udržujeme pětačtyřicet kilometrů obecních komunikací. Ale všechny cesty k samotám jsou protažené,“ oddychl si pocinovický starosta Václav Svoboda. „Důležité bylo, že nefoukal vítr. I proto nemám hlášeny žádné větší problémy. Autobusy odjely a zásobování dorazilo,“ dodal.

Po kolena se už při procházkách mohou brodit sněhem na opačném konci okresu, v Rybníku. „Musím to zaklepat, ale v obci zatím problémy nejsou. Sníh stále padá, ale najatý soukromý zemědělec se svou technikou situaci zvládl a cesty prohrnul. Mám však strach z předpovědí meteorologů, kteří hlásí vítr,“ uvedla starostka Gabriela Uhrová. Předchozí sněžení na čas odřízlo od světa osadu Ostrov, kam museli silničáři kvůli závějím vyslat frézu.

Se ´zpocenými zády´ zvládl včera rozvoz pečiva řidič klatovských pekáren Vít Stuchl. Jeho linku do Chodské Lhoty a obcí za Korábem mu asi žádný z kolegů nezávidí. „Vyjel jsem v půl čtvrté ráno. Zatím jsem se dostal všude, a to i díky autu výborně připravenému na zimu. Potkával jsem hodně soukromých zemědělců, kteří pro obce prohrnují cesty,“ říká Stuchl, jehož jsme zastihli v Černíkově. „Tady už plno lidí vyjelo s povozy a koňmi,“ dodává řidič, koho na silnicích mezi obcemi za Korábem často potkává.

Právě obcemi najatí soukromníci sklízejí od lidí z obecních úřadů slova uznání. „V Dílích máme 60 centimetrů sněhu. Ale autobus odjel, protože Pavel Řezníček jezdil s traktorem celou noc. Hlavní je, že nefoukalo, jinak bychom měli ve spodní části obce velké problémy,“ popisuje situaci v obci pod Haltravou místostarosta Miroslav Heran.

Horké chvíle zažívali řidiči autobusů. Přesto to včera bylo lepší, než před týdnem, kdy nejelo 25 linek. „Dnes nabraly dva autobusy nejvýše dvacetiminutové zpoždění. První, ze Kdyně do Domažlic, zastavil na Kočárku kolem půl sedmé ráno kamion, který se začal hrabat a překážel provozu. Další problém byl na holýšovském kopci. Jediný, kdo s autobusem nedojel, byl Jan Haas na lince Černíkov – Koloveč. Zůstal stát na bezpravovické křižovatce, kde to bývá v zimě častý problém. Napadl mokrý sníh a nefoukalo, takže to na silnicích bylo lepší než minule,“ konstatoval Jan Šup, vedoucí domažlického provozu ČSAD Plzeň.

Do většiny škol v okresu se žáci včera dostali v pořádku, často však s mírným zpožděním. Někteří přitom raději absolvovali cestu autem.

„Nedorazil autobus z Černíkovska, takže nepřijely děti například z Úsilova či z Mezholez,“ uvedl ředitel Zdeněk Mlnařík. „To se stává poměrně často, nemuseli jsme ale rušit ani slučovat hodiny, takže nejde o žádnou katastrofu,“ dodal.

Do školy v Bělé nad Radbuzou se dostaly včas a bez problémů i děti ze Smolova, s menším zpožděním dorazili všichni žáci do obou domažlických základních škol i do škol ve Staňkově, Kdyni či Holýšově. Vánice vážněji nepoznamenala ani výuku v poběžovické škole, která občas mívá se sněhovou nadílkou potíže. „Žáci se k nám naštěstí dostali, i když se zpožděním, jelikož nebyl moc silný vítr. Když se ale začnou tvořit návěje, je to problém,“ uvedl ředitel školy Vladimír Foist.

Do poběžovické školy dojíždějí děti z přibližně šestadvaceti obcí jako jsou Sedlec, Zámělíč a Slatina, ale i ze vzdálenějších Nemanic. „Do školy se dostaly i děti z Rybníků či Hory Sv. Václava. Stává se, že při větší vánici děti z těchto míst nedorazí,“ řekl Foist a připomíná kalaminu z minulého týdne. „Foukal vítr, tvořily se návěje a autobusy se sem nedostaly.“

Škola tehdy musela upravit rozvrh a zredukovat výuku. „Jelikož padal sníh i během dne, zrušili jsme odpolední výuku a uvařili dříve oběd, aby děti stihly autobusy a dostaly se bezpečně a včas domů,“ dodal.

Silničáři nasadili během noci veškerou techniku.

„Přestalo teď na chvíli sněžit, je to dobré. Všechny pluhy, sypače i radlice máme v terénu. nasazena jei jedna fréza. Jezdili jsme celou noc,“ uvedl ve čtvrtek dopoledne Deníku Rostislav Kubovec, vedoucí dopravy a dílny Správy a údržby silnic Domažlice, který právě sloužil jako dispečer.

Náš hovor přerušil telefonát jednoho z řidičů: „…dobře, Pepo, vyspi se, ať můžeš večer znova,“ nabádal Kubovec jednoho z řidičů, který byl za volantem od třiadvacáté hodiny předchozího dne.

„Prakticky bylo přes noc venku všechno, co má ruce a nohy. Je to ale lepší než před čtrnácti dni, protože nefouká vítr,“ dodal Kubovec s tím, že díky tomu nebyly problémy se zavátými silnicemi, jako tomu bylo před časem například na spojnici Klenčí pod Čerchovem–Postřekov či Pasečnice–Pelechy.

Zajímalo nás, zda je letošní zima náročnější než ty předchozí.

„To určitě. Dříve jsem dělával jen dispečera, takže si lecos pamatuji. V roce 2002 nebo 2003 jsme zažili něco podobného, jako nyní, zimy několika minulých let k nám byly shovívavější. Ta letošní nám dává pořádně zabrat, taková nepříjemná už dlouho nebyla,“ zakončuje Kubovec.