Dnes poprvé čeští hokejisté zabojují v mistrovství světa, které letos hostí Praha a Ostrava. Na šampionát se chystají fanoušci, bary, hospody, kina, a dokonce i školy.

„V akční nabídce v supermarketu jsem koupil vlaječky na auto, šálu a čepici. Na páteční zápas se Švédskem jsem pozvaný s dalšími kamarády do Holýšova k jednomu z nich, který má na zahradě letní kuchyni s terasou, kde má zavedenou velkou televizi. Spojíme to i s grilováním. Moc se na to těším, plánujeme tuhle akci asi měsíc dopředu," popsal fanoušek Radek Uritr.

„Našim věřím. Určitě budou mít medaili, postoupí-li do finále, pojedu se podívat na Staromák," plánuje.

Nastávající mistrovství se dotkne i programu ve školách. V té poběžovické se žáci alespoň na chvíli stanou reprezentanty některého ze šestnácti týmů, které na mistrovství startují.

„Vždycky, když je mistrovství světa v ledním hokeji, pořádáme turnaj ve stolním hokeji," vysvětluje ředitel poběžovické základní školy Vladimír Foist.

„Žáci si udělají týmy přesně podle účasti na mistrovství. Dobrovolníci z jednotlivých tříd pak sbírají body pro tu svoji po celou dobu mistrovství," popisuje Foist.

Fanoušci, kterým nestačí uhlopříčka domácí televize a pouhé komorní prostředí, vyrazí za větším plátnem a širší společností do barů, hospod a restaurací.

Další možností kde zápasy sledovat bude promítání hokejových zápasů na plátně v kinech.

„Přenosy bychom nasadili podle výsledků českého týmu. Pokud by bojoval v semifinále či finále, s největší pravděpodobností bychom přenosy v kině Čakan vysílali," uvedl ředitel domažlického MKS Kamil Jindřich s tím, že se ještě v potaz musí brát čas, kdy se zápasy budou hrát a také atraktivnost filmu, který by byl případně z programu domažlického kina vytěsněn.

Hokejová semifinále a finále mají v plánu promítat i v kině v Horšovském Týně. „Promítat budeme asi i bez ohledu na to, zda do něj probojují naši hokejisté," řekla ředitelka MKZ Horšovský Týn Leona Císlerová. „Ale samozřejmě jim to přejeme," dodala.

Když horšovskotýnské kino vloni promítalo olympijské utkání Česko: Lotyšsko, zaplnily celý sál žáci tamní základní školy, aby naše hokejisty podpořili.

„Děti jsou nadšené, baví se a fandí. Při jaké jiné příležitosti mohou tak pěkně společně projevit lásku k vlasti a posílit své národní cítění?" prohlásil tehdy ředitel školy Pavel Jánský.

Kde plánujete sledovat mistrovství?

Zdeněk Fischer, Staňkov

Hokej hodlám sledovat jako vždycky – v rodinném kruhu. Když hrají naši, schází se většinou celá rodina. Manželka s dcerou udělají chlebíčky, my se zetěm si otevřeme pivečko a společně se díváme. Zájem o hokej už mají i mí dva vnuci, takže se letos určitě budou dívat s námi.

František Matějka, Horšovský Týn

Buď se budu dívat doma a nebo, pokud budu mít chuť, vyrazím s kamarády do baru, hlavně na ty důležitější zápasy. Když se hokej sleduje s davem fanoušků, je to vždycky větší zážitek. Ti správně 'postižení' se navíc neukáží bez dresu nebo pomalovaného obličeje, takže atmosféra je.