Zástupci okresu ani letos neudělali Domažlicku ostudu na veletrhu cestovního ruchu Regiontour 2010 v Brně.

„V první řadě Domažlicko předvedlo na veletrhu všechny novinky, to znamená hlavně propagační materiály, a prezentovalo místa, na která je dobré zajet. Opět jsme měli – stejně jako v posledních dvou letech – naše malé pódium, na kterém vystoupila Domažlická dudácká muzika, Martin Volf z kolovečského muzea sepsal a sehrál dentistickou scénku, dále vystoupil dětský ochotnický divadelní soubor z Horšovského Týna a dvě řemeslnice – krajkářka Eliška Tauberová z Postřekova a keramička Blanka Podestátová z Draženova,“ uvedl k účasti v Brně ředitel MKS Domažlice a také aktér několika vystoupení na Regiontouru Kamil Jindřich s tím, že jak chodská muzika, tak hlavně pak ´chodský zubař´ přilákali ke stánku domažlického regionu spoustu návštěvníků.

A přestože se veletrh cestovního ruchu konal v jiných, větších prostorách, Svazek Domažlicko, který byl hlavním organizátorem regionální prezentace, si vyhradil stejný prostor jako v letech předchozích.

„Plzeňský kraj měl také stejně velikou expozici jako v minulosti. Samozřejmě díky novým prostorám se zlepšily podmínky veletrhu. Občerstvení a sociální zařízení bylo lepší, bylo to v novém, zázemí, jako sociální zařízení,“ pokračoval Jindřich .

Důležitou roli měl v Brně ředitel poběžovické školy Vladimír Foist.

„Měl zajímavou funkci, neboť přiblížil vyhlášený masopust na Chodsku. Kromě hodnocení, co se stalo za rok v Postřekově, využil toho, když tam byli poslanci a zmínil po svém události, které se staly v naší republice. Má své proslovy zajímavým způsobem připravené, zajímavou formou napsané,“ uvedl k dalšímu reprezentantu regionu na veletrhu předseda Svazku Domažlicko Libor Picka.

Chodský zubař se činil

Jak už bylo zmíněno, návštěvníky zaujala scénka zubaře. „Martin Volf byl tak věrohodný, že jedna z divaček si skutečně myslela, že byl zub opravdu vytržen. Uvěřila, neboť Martin vše důkladně připravil, měl s sebou dokonce modely zubů z keramiky,“ prozradil Jindřich.

„To víte, člověk když tam jede, musí něčím zaujmout. Vzal jsem zubařské křeslo a vrtačku loni na plzeňský veletrh ITEP, a právě Kamil Jindřich mi zavolal, zda bych nechtěl také do Brna. Nemohlo to tam ale v expozici jen tak stát, proto jsme napsali scénku, kde si nás pět zahrálo. Dáša Murínová a Standa Antoš představovali manžele–turisty, kteří přijeli na Chodsko, když tu něžnou polovičku začal bolet zub. Já jsem si, s dovolením, zahrál zubaře, ve scénce s námi účinkovali ještě Kamil Jindřich a Pepa Kuneš,“ uvedl Deníku Volf s tím, že návštěvníky chtěli tímto malým divadlem přesvědčit o tom, že pokud přijedou k nám do regionu, dostane se jim veškeré péče.

A co říká Volf reakci divačky, která vše vzala vážně? „Když se to dobře zahraje, tak to potom takhle dopadne. Možná , že jsem měl takový výraz, že si myslela, že bych toho byl schopný,“ směje se Volf a dodává, že právě tato důvěřivá žena všechny přesvědčila o tom, že scénka byla opravdu efektní.

Do Brna odvezl Volf ne svoji tradiční zubařskou ordinaci z roku 1934, ale šel ještě dál, vzal s sebou daleko starší zařízení z roku 1915.

„Ta šlapací vrtačka by samostatně vystavená neměla ten efekt. Mě i docela překvapilo, kolik se tam shluklo lidí. Hráli jsme scénku asi šestkrát za den a o diváky nebyla nouze. Ale myslím si, že v Brně reprezentujeme vždycky dobře, Chodové to nikdy neodbydou,“ myslí si Volf.

Co ještě bylo k vidění

Také ostatní regiony se na veletrhu činily. „Letos jsem do Brna vezl keramičku a krajkářku a řekl jsem si, že nepojedu hned zpátky. Na veletrhu mne zaujalo, že se Moraváci soustředili na pěší turistiku. Přenocoval jsem kousek od Brna a zaujalo mne, že tam mají v každém druhém domě možnost ubytování. Nápaditá byla i expozice Slováků, kteří lákali na lázně a Tatry,“ sdělil Deníku své postřehy starosta Klenčí pod Čerchovem Karel Smutný a dodal: „Přestěhování do většího pavilonu Regiontour 2010 určitě prospělo. Regiony si zároveň ještě více uvědomily, že cestovní ruch je dobrý byznys a že je pro něj třeba něco udělat.“

Přestěhování do větších prostor jako pozitivum pak zmiňovali i ostatní.

„Nebylo vše tak nahuštěné jako v letech předchozích, jako velice přínosné vidím i skutečnost, že Domažlická dudácká muzika měla možnost hrát ve dvou dnech, a to v pátek i sobotu na hlavním pódiu, v celoveletržním programu. Určitě to přispělo k většímu zviditelnění celého regionu,“ podotýká Jindřich.

Křest kalendáře Svazku Domažlicko

Nový kalendář Svazku Domažlicko pokřtila v Brně hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová.

„Křtila ho stejně jako vloni, tentokrát ho pokřtila společně s zástupcem pivovaru Purkmistr, starostou Domažlic Miroslavem Machem a mnou. Mezi nejvýznamnější hosty našeho stánku patřil například ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška , dále tam byl náměstek ministra kultury František Mikeš a mnozí další,“ vyjmenoval předseda svazku obcí Picka.

„Pokud bych měl hodnotit, domnívám se, že jsme byli úspěšní. Starostové i ostatní návštěvníci naši expozici hodnotili kladně. Zvláště mě těší vyjádření ministra pro místní rozvoj, jemuž nejenže chutnalo pivo Purkmistr a chodské koláče, ale líbil se mu náš stánek, který se podle jeho slov vymykal běžným prezentacím na veletrhu. Co se týče různých jednání, myslím si že jsme byli úspěšní a udělali jsme další krok k tomu, aby jsme na veletrhu náš region opět více zviditelnili,“ zhodnotil účinkování zástupců regionu v Brně předseda Svazku Domažlicko Picka.