„V sobotu v Horšovském Týně teplotní rekord překonán nebyl, ale dnes určitě padne. Nedělní teploty jistě překročí 33 °C," prohlásil v neděli před 13. hodinou amatérský meteorolog Martin Čeněk z Horšovského Týna. „Ve 12.30 bylo v Domažlicích 28,9 °C, ve Staňkově o 10 minut později už 30,9 °C. Teplotní rekordy budou jistě padat na většině míst," dodal.

Dnes a zítra by rtuť teploměru měla ještě stoupat.

„Projel jsem několik možných modelů pro Domažlicko, v pondělí bychom mohli očekávat teploty kolem 31 až 34 °C. A úterý, to bude peklo – 32 až 35 °C," předpovídá meteorolog.

Podobné teploty očekává i Český hydrometeorologický ústav. Vydal proto výstrahu před vysokými teplotami, která je v platnosti od včerejšího poledne až do středy.

„Vlivem teplého a suchého počasí se bude zvyšovat nebezpečí požárů," varují meteorologové. Ve druhé polovině týdne by se však mělo ochladit. Podle Čeňka by se na Domažlicku mohly už v úterý odpoledne objevit bouřky vznikající z tepla.

Tropické teploty mohou být nebezpečné zvláště pro starší lidi, kardiaky či pro těžce pracující.

„Já mám problémy se srdcem, takže v takovém počasí raději ani nevylézám z domu," říká seniorka Miroslava Jurčová, která bydlí ve starém kamenném domě v centru Domažlic. „V našem baráku je vedro už od rána. Máme dva větráky a ty běží od pátku skoro nepřetržitě," dodává.

Lidé by měli během horkých dní omezit tělesnou zátěž, pobyt na přímém slunci a nezapomínat na ochranné prostředky, jako jsou krémy s vysokým UV filtrem, sluneční brýle a pokrývky hlavy.

„V těchto teplotách je nutné dodržovat pitný režim. Děti do sedmi let by měly vypít jeden a půl až dva litry tekutin, jako je voda, ovocné šťávy nebo například chlazené čaje, starší děti a dospělí o litr více. Velký pozor je třeba dávat také na alkoholické nápoje," radí lékařka Radmila Pflugová–Růžičková.

Je vhodné více pít neslazené nealkoholické nápoje bez kofeinu, především neperlivé, které je možné kombinovat s minerálními vodami.

Také zvířata snášejí vedra mnohem hůře než lidé a není vhodné je ani na chvíli nechávat zavřené v autě.

Kvůli zvýšenému riziku požárů se rovněž nedoporučuje v přírodě rozdělávat oheň, kouřit a používat například přenosné vařiče.