„Sucho je letos opravdu katastrofální. Naposledy bylo takové v roce 2003. Když jsme letos začátkem listopadu zamykali Českou studánku, bylo v ní jen něco málo vody. Nyní je téměř prázdná. Podobně jsou na tom i ostatní studánky. Aby se příroda dala dohromady, muselo by několik dní vydatně pršet a pak hned napadnout alespoň 50 centimetrů sněhu, který by zůstal ležet a jen pomalu odtával. Deště, které, snad s výjimkou pátku, spadly, neměly žádnou intenzitu. Vlhkost půdy se drží pouze v několika centimetrech," řekl ředitel Domažlických městských lesů Jan Benda.

Letošní sucho nadělalo v lesích obrovské škody.
„Máme ztráty na nově vysázených porostech, ale sucho bylo tak obrovské, že zaschly i dospělé škody. Škody sice ještě nejsou vyčíslené, ale mohu říci, že zaschly tisíce kubíků lesa," dodal Benda.

Také zemědělci věří, že přijdou srážky a sníh, které zachrání úrodu před zkázou.
„Porosty obilovin jsou kvůli suchu opožděné. Nyní sice nějaká voda spadla, takže rostliny neuhynou. Pokud nezačne pořádně pršet, nenapadne sníh a přijdou holomrazy, úroda bude zničená. To není u nás obvyklé, ale zažili jsme to předloni, kdy holomrazy zničily suchem poničený ozimý ječmen. Příroda je však nevyzpytatelná, takže věřím, že letos k tomu nedojde. Obilovinám stačí na přežití i centimetrový poprašek sněhu," řekl Václav Kůstka, agronom ZD Mrákov.

„Je to katastrofa. Za čtyřicet let nepamatuji, že by bylo takové sucho. Spodní voda není. Letos se kvůli vysokým teplotám a suchu neurodilo téměř nic. Angrešty zaschly, rybízy také. Zelenina na záhonech skomírala, brambory nerostly. Ovocné stromy kvůli suchu shazovaly plody. Ačkoliv jsme se snažili úrodu zachránit zaléváním, nebylo to nic platné. Nikdo si nemohl dovolit vodou plýtvat. Například plody na stromech se daly zachránit pouze nalitím sto litrů vody ke každému stromu ob den a tak to praktikovat prakticky celé léto. Snad přes zimu nějaké srážky spadnou a příroda se vzpamatuje," řekl Alexandr Kubáček, předseda horšovskotýnských zahrádkářů a zároveň předseda územního sdružení ČZS v Domažlicích.

„V naší studně, která nám už slouží jen na zalévání, byla i za velkého sucha voda vždycky. Když už sousedé neměli, chodili si k nám. Nedošla ani nyní, ale je vidět, že spodní vody je málo. Snad poprvé za čtyřicet let poklesla více jak o metr," řekl Karel Matoušek.