Celkem 108 českých i německých účastníků přivítali pořadatelé z Veteran car clubu Domažlice na startu již 38. ročníku Jízdy spolehlivosti historických vo-zidel určené pro automobily a motocykly do roku výroby 1955.

Nejstarším zúčastněným strojem byl 101 let starý americký automobil Ford T, s nímž přijel Bernhard Kubinke z bavorského Schondorfu. Bohužel právě jemu nebylo přáno dojet až do cíle, neboť jej předčasně vyřadil defekt.


Na domažlickou jízdu ale nezanevřel. „Už jsem tady po několikáté. Líbí se mi zdejší atmosféra a velký zájem diváků. Pro mě je zajímavé i startovní pole, protože tu vidím hodně starých aut českých značek, jako jsou Tatra, Škoda nebo Praga, které jsou u nás v Bavorsku k vidění jen málokdy," vysvětlil Bernhard Kubinke, proč se do Domažlic již po několikáté vrátil.


„Navíc je zdejší veterán-rallye určena jen pro starší vozy. U nás se většiny akcí zúčastňují převážně jen auta ze 60. a 70. let a jezdit s nimi mě nebaví. Také výběr tratí pak nebere ohled na staré vozy," připojil Kubinke další důvod, který jej táhne do Domažlic.


O pořadí v domažlické veteránské jízdě rozhodl počet trestných bodů získaných při plnění několika úkolů, které si pořadatelé pro účastníky přichystali.


Nejúspěšnějším motocyklistou byl Jan Štálich z Klatov na jednom z nejslabších strojů celého startovního pole, ČZ 98 z roku 1938. Absolutním vítězem mezi řidiči automobilů se stal ing. Vladimír Techl ze Starého Plzence, jehož vůz Aero 1000 byl vyroben v roce 1933. Vítězství v Dámském poháru vybojovala horšovskotýnská Jaroslava Míšková s 81 rok starou Pragou Piccolo, která reprezentuje VCC Plzeň.

Na startu bylo také několik účastníků z Domažlicka. Domácí jezdci na strojích Jawa a ČZ zcela ovládli stupně vítězů v kategorii motocyklů vyrobených v letech 1946 až 1955. Zvítězil loučimský Pavel Sika před Josefem Křížem z Domažlic a Františkem Strakou ze Kdyně. Prvenství v kategorii nejstarších automobilů patřilo kdyňským hasičům, kteří v historických uniformách usedli na vůz Laurin a Klement z roku 1925.


Trasa veteránské jízdy letos opět zavítala i na silnice sousedního bavorského okresu Cham. Přestávka mezi první a druhou etapou byla ve Waldmünchenu, kde soutěžící plnili také jeden z úkolů.

Jan Pek