Doslova jako lavina se v našem regionu rozšířila charitativní akce, která navázala na v minulosti uspořádanou sbírku Poběžovickým srdcem pro Matyáška určenou pro dvouletého klučinu, který bojuje s těžkou nemocí.

Tehdy se podařilo v jeho prospěch vybrat 11 315 korun, které byly určeny na podporu jeho léčby. Kromě finančních příspěvků tehdy věnovali ochotní lidé i věcné dary. Poběžovické i další ženy, které se do sbírky zapojily, v iniciativě nepolevily. Staly se dobrými tetami i pro další podobně nemocné děti. Vznikl další charitativní počin, a to Domažlická šance onkoláčkům.

„Začali jsme hromadně sbírat víčka od PET lahví. Ani jsme si nemysleli, že sbírka bude mít takový ohlas," říká Lucie Tomiová z Poběžovic, která se angažovala už při první sbírce.

„Oslovili jsme firmu, která sváží víčka ze Slovenska i tady z Čech. Dokonce nám nabídla, že víčka bude odvážet zdarma. Máme několik sběrných míst v okrese a i různě po republice díky známým. Spolu se mnou vede sběr maminka Matyáška Lenka Klasnová, která se stará o oblast Plzeňska a Prahy, kam dojíždí s Matyáškem na léčení," vysvětluje.

Rodina, jejíž dítě postihlo onkologické onemocnění, to nemá lehké. Pomineme-li psychické rozpoložení, nezanedbatelná je také otázka finanční. Nemocné děti potřebují nejen různé, ne právě laciné doplňky stravy, spoustu peněz projezdí při cestách na specializované oddělení v Praze-Motole. A právě jim chtějí ti, kteří podporují Domažlickou šanci onkoláčkům, alespoň trochu vše usnadnit.

První ´várku´ víček už si firma odvezla a nejednalo se o zanedbatelné množství.

„Při prvním svozu jsme odevzdali 246 kg víček, za která dostaneme okolo tisíce korun. Sbírka však pokračuje a přidávají se další ochotní lidé. Zahájili jsme další charitativní akce, jako bazárek, z něhož půjde výtěžek opět onkoláčkům, stejně jako z aukce háčkovaných čepiček, kterou rozeběhla Lenka Klasnová," prozrazuje Tomiová, která velice nerada mluví o sobě. Je na mateřské dovolené s druhým potomkem, předtím pracovala jako zdravotní sestra na novorozeneckém oddělení Domažlické nemocnice.

„Já nejsem důležitá, důležití jsou ti, kteří se zapojují. Za peníze chceme pro naše onkoláčky zakoupit podpůrnou léčbu, zejména přípravky na zvýšení imunity, nebo další nezbytné potřeby, aby tyto děti po chemoterapiích opět nabraly sílu a váhu. Postupně se snažíme pomoci jednotlivým dětem. Pomoc už obdrželi kromě Matyáška také Andělka, Robinek, Vojtíšek, Adámek, Sašenka a ještě pár dalších. Teď ´děláme´ Elišku," říká Tomiová s tím, že do budoucna by chtěli založit nadační fond. Zatím oslovují veřejnost na facebooku a na internetových stránkách http://domazlicka-sance-onkolackum.webnode.cz/

„Moc bych chtěla na závěr poděkovat všem, kteří s námi už tři čtvrtě roku ´bojují´, a pomáhají tak onkoláčkům. Bez jejich pomoci bychom opravdu tolik nedokázali," zakončuje Tomiová.

Kde odevzdávat víčka

Domažlice: prodejna Coop Kavkaz, Mijava-náměstí Domažlice, MŠ Msgre B. Staška

Kdyňsko: obě mateřské školy a Masarykova základní škola Kdyně, MŠ Kout na Šumavě a MŠ Brnířov

Poběžovice: MKIS a mateřská škola

Klenčí pod Čerchovem: Chodské regionální informační středisko

Kvíčovice: mateřská škola

Horšovský Týn: SOŠ-SOU

Staňkov: F Fashion shop

Holýšov: Elektro Volf

Babylon: mateřská škola

Mrákov: základní škola

Domažlická šance onkoláčkům