Olympiádu v Soči bude mít z ´první´ ruky domažlická rodačka 23letá Lucie Ženatá. Prožije ji v Olympijském parku Soči, který vyrostl v Praze na Letné.

Vím o vás, že máte ke sportu velice blízko. Jste členkou Afro fitness teamu Vitora Tavarese Mendese, jehož jste několikrát přivezla do rodných Domažlic. Jak jste se ale dostala do Olympijského parku na Letnou? Musela jste předem projít nějakým výběrem?

Do Olympijského parku na Letné jsem se dostala díky škole, kterou v Praze studuji, a to akademii tělesné výchovy a sportu. Můj obor se týká managementu sportu. V olympijské vesničce na Letné budu vykonávat svoji školní praxi.

Už víte a můžete říct, co vše tam bude k vidění?

Olympijská vesnička v Praze bude velmi rozmanitá a každý sportovec jak aktivní, tak pasivní si přijde na své. Například Ledový ráj, což je unikátní ledová plocha o ploše téměř 6.500 metrů čtverečních, dále běžkařská trať, laserová biatlonová střelnice, dvě hokejová hřiště, curlingová dráha, snow park, půjčovny sportovního vybavení. Návštěvníkům budou k dispozici trenéři a poradci.

Bude na Letné pouze možnost sportovního vyžití?

Pro návštěvníky jsou připravené také hudební vystoupení, výstavy, fun zóna, chybět nebude zázemí pro rodiny s dětmi.

Zdá se, že Letná připravila hodně zábavy, ale nepřijdou návštěvníci parku o to hlavní, tedy olympijské dění?

Fanoušci mají jistotu, že jim při aktivním pohybu neuteče žádná důležitá událost v Soči. Přenosy z olympijských her poběží na velkoplošných LED obrazovkách a navíc ještě po parku budou rozmístěny další desítky velkoformátových displejů. Na Letnou také zavítají prostřednictvím telemostu úspěšní čeští reprezentanti.

Počítá se, že do olympijského parku budou chodit jen dospělí, případně rodiče s dětmi?

Park budou mít možnost v dopoledních hodinách využít i školáci, zejména žáci základních škol z celé republiky, které uspěly v soutěži Moje olympiáda.

Připravovala jste se nějak předem, nebo budete vržena takzvaně do vody?

Ano, připravovat jsem se samozřejmě musela. Myslím si, že na takovouhle velkou akci, na níž je očekáváno denně 10 000 lidí, nelze jen tak přijít. Přípravy a komunikace k naší účasti v olympijském parku probíhají už celý měsíc, toto pondělí jsem absolvovala další odpolední školení.

Víte, jaký tam budete mít úkol? Kde konkrétně a jak dlouho budete pracovat?

Ano, přesně vím, co mě čeká a na co se mohu připravit. Už před Vánocemi si každý mohl vybrat pozici, na které by rád byl.

Co například?

Na výběr jsme měli například VIP zónu, infostánek, pomoc s bezpečností areálu, produkci a organizaci celého areálu, pomoc s realizací koncertů a dalších zábavných aktivit, dopolední programy pro děti. Dále pak stanoviště jako například showpark, curling, hokej, biatlon a nebo například instruktor běžeckého lyžování a mnoho dalšího. Mým přáním – co se týče olympijského parku – byla na prvním místě produkce a zajištění chodu areálu. Pak jsem také uvažovala, že pokud by tohle nevyšlo, mohla bych se podílet na zajištění VIP prostoru. Nakonec jsem dostala za úkol postarat se o poslední zmíněné místo.

Bude vaše ´účinkování´ v parku na Letné náročné?

Naše směny jsou rozdělené do dvou týdnů – od 6. do 14. února a pak od 15. do 24. února. Budeme se střídat ve dvou směnách, na ranní od osmi do šestnácti hodin a na odpolední, kdy se slouží od patnácti do 22.30 hodin.

Vaším stěžejním sportem je fitness a tanec. Ale který ze zimních olympijských sportů je váš nejoblíbenější – řekněme z pozice diváka?

Ano jsem aktivní člověk a sport a tanec se staly mojí ´drogou´. Mám ráda hodně druhů sportu a z těch zimních například sjezdové lyžování a snowboarding, ale letos nám moc počasí v Česku nepřeje.

Užíváte si běžně zimní sporty také na televizní obrazovce? Které preferujete?

Nemám bohužel moc času zasednout k televizi a sledovat ji, ale pokud se čas najde, mám ze zimních sportů nejraději sjezdové lyžování nebo sjezd v ´boulích´.

Co hokej, o němž se hovoří jako o národním sportu? Baví vás ho sledovat?

Ne, hokej vůbec nemám ráda. A sledovat ho, to už vůbec ne, u tohohle sportu bohužel nevydržím ani dvě minuty. Ano, je sice možná akční, ale nic pro mě.

Máte na olympiádě přímo vybrané sportovce, jimž budete fandit?

Ano, ráda se podívám například na Andreu Zemanovou, která pojede právě sjezd na lyžích nebo free style, dále nemohu vynechat Martinu Sáblíkovou a také Nikolu Sudovou.

Budete k jejich sledování mít na Letné příležitost a hlavně pak čas?

Myslím si, že nějaký ten čas se i najde. Těším se také na večery, kdy budou sportoviště patřit nám.

Co pro vás vaše přítomnost na Letné znamená, co si myslíte, že vám přinese?

Od této příležitosti očekávám nové zkušenosti, které doposud z velkých sportovních akcí, kterých jsem se jako pořadatel účastnila, nemám. Samozřejmě půjde o navázání nových kontaktů a možností spolupracovat i v budoucnu na dalších podobných akcích. Příležitost být na Letné mi svým způsobem dodá olympijskou atmosféru během zimních her, i když jen na dálku.

Troufnete si tipnout, kolik přivezou Češi medailí?

Kolik Češi přivezou medailí vůbec nechci tipovat. Víme všichni, že sport je ošemetná věc. Myslím, že většina národa by si přála úspěch v hokeji. V poslední době, co tak vím, jsou ve vynikající formě naše snowboardistky nebo biatlonový tým. Tak uvidíme, jak se poštěstí. Samozřejmě všichni drží palce Martině Sáblíkové, aby se jí zadařilo.

Co byste popřála našim sportovcům?

Co bych jim přála? Přeji našim sportovcům, aby se jim na olympiádě dařilo, uspěli co nejlépe a dovezli medaile.

Pozn. red.: na internetových stránkách www.olympijskypark.cz budou vysílány on-line přenosy. Park bude ode dneška otevřen denně od 9.00 do 22.00 hodin.