Po nedávném vzdělávání lékařů na toto téma totiž nemocnice pořídila špičkový přístroj určený pro tato vyšetření - kolposkop Olympus OCS-500. Ten pomůže diagnostiku usnadnit a zpřesnit.

„Doplnili jsme náš vyšetřovací arzenál o dokonalou pecku. Tento přístroj považují mnozí odborníci za nejlepší kolposkop v historii. Má dokonalou optiku s vysoce kvalitními čočkami. Spojení s výkonným LED světelným zdrojem dává výsledek v podobě extrémně jasného obrazu s vysokým kontrastem a možností rozlišení sebemenších detailů,“ popisuje primář gynekologicko-porodnického oddělení Dušan Kolařík.

Slavnostní vyhlášení projektu Správným směrem. Ondřej Satler, Jessica Pěchoučková, Eliška Bozděchová, Karolína Sazamová, Jolana Hrubá, Elen Kozinová.
Žáci a studenti navrhovali plakáty proti drogám, ti nejlepší si převzali ceny

Přístroj slouží dokonalému zobrazení zejména zmíněného děložního čípku, ale také ostatních částí ženského genitálního traktu. Metoda se používá v případech, kdy se při preventivním gynekologickém vyšetření, jakým je např. stěr na sklíčko nebo do roztoku LBC, najde nějaká změna. „Poté je kolposkopické vyšetření vyškoleným specialistou nezbytnou metodou, kterou se zjistí, jestli se jedná nebo nejedná o přítomnost závažných změn a jestli lze tyto změny nějak léčit, nebo je třeba je sledovat, anebo jestli je zapotřebí chirurgické ošetření,“ doplňuje lékař.

"Pokud se pacientka ocitne v popsané situaci s podezřením na nějaký nežádoucí nález nebo změnu, může se do Domažlické nemocnice objednat na vyšetření, kde jí odborník vyšetří a sdělí výsledek vyšetření, případně navrhne další postup léčby," dodal mluvčí Domažlické nemocnice Jiří Kokoška.