„Už minulý týden jsme dělali nějaké zkušební odběry, ale ostrý provoz začal až dnes. Protože je to ale pořád začátek, navíc i za přítomnosti hostů a médií, tak jsme dnes pozvali jen omezený počet dárců, aby tu zbytečně nečekali. Jak se ale postupně odbavení dárců zrychlí, budeme frekvenci zvaní zkracovat, a pokud bude dost dárců a zájem, tak rozšíříme i provozní dobu. Nyní je odběrovým dnem úterý a zatím od 7 do 9 hodin,“ uvedl ředitel Domažlické nemocnice Petr Hubáček s tím, že nemocnice bude dočasně odebírat jen opakované dárce, kteří už krev dávají. „Jakmile si ale provoz, jak se říká, sedne, začneme zvát i prvodárce. Začínáme v režimu, aby byl provoz plynulý a hlavně aby se dárci cítili komfortně,“ dodal.

Slavnostního zahájení se zúčastnil i hejtman Rudolf Špoták, který chtěl původně také darovat krev, ale kvůli zdravotní indispozici nemohl. „Jsem z Domažlic, takže se určitě zastavím, až budu fit,“ slíbil hejtman a dodal: „Darovat krev je správná věc. Každý člověk jí má v těle několik litrů a zde odevzdá jen 450 mililitrů. Množství, které může pomoci uzdravit nebo i zachránit život. A nikdo z nás nikdy neví, zda jednou nebude krev sám potřebovat.

V současnosti má odběrové místo v Domažlicích obsazené všechny vypsané dubnové termíny a zájemci se začínají objednávat na květen. Vzhledem k zájmu není vyloučeno, že se v dubnu ještě další termíny přidají, pokud se frekvence odběrů zvýší. „Do budoucna očekáváme, a to je hlavní důvod zprovoznění odběrového místa, že se v regionu, a zejména mezi mladými lidmi, zvýší zájem o dárcovství krve a že odběrů budeme postupně každý měsíc dělat 150 až 200. To je náš, věřím, reálný odhad,“ uzavřel ředitel nemocnice.

Krev z tohoto odběrového místa bude zpracovávat Klatovská nemocnice, ale následně může být použita opět pro léčbu nebo při operacích pacientů v Domažlicích.