Pokutu dostane s největší pravděpodobností město Domažlice za kácení stromů – jírovců na náměstí v Alejích.Zmínila se o tom ředitelka České inspekce životního prostředí České republiky Eva Tylová při středeční tiskové konferenci na oblastním inspektorátu v Plzni.

„Velmi často se stává, že majitel stromů udává jsko důvod pokácení špatný stav dřevin. Přitom má podle zákona povinnost se o ně starat tak, aby nedocházelo k jejich poškození. To je příklad domažlického kácení jírovců, kde byla tato péče zřejmě zanedbána,“ řekla ředitelka Tylová a dodala, že právě udělením pokuty chce inspekce životního prostředí donutit majitele, aby se nejdříve o svůj majetek starali a ke kácení sáhli až v krajním případě.
V řadě podobných kauz, kdyse ispekce rozhodla majitele dřevin v minulosti potrestat, by se mohla pokuta vyšplhat na několik desítek tisíc korun.
Zastupitelé města jsou tímto výrokem zaskočeni.

„Minulý týden přijela kontrola z ministersva životního prostředí. Předmět kontroly jsme však nepochopili. V současné době nebyl schválen záměr pokácení stromů v Alejích, ani jiný způsob řešení stávajícího stavu. Jeden posudek o stavu jírovců máme vypracovaný firmou Baobab, která uvedla, že jsou jírovce ve velmi špatném stavu. Nyní čekáme na výsledky posudku Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně,“ sdělil místostarosta Domažlic Pavel Wolf s tím, že před dvaceti lety byl na jírovcích proveden neodborný řez větví a kmeny stromů začaly pomalu vyhnívat.

„Stále hledáme nejméně bolestivé řešení. Stromy jsou dominantou náměstí. Nikomu se je nechce kácet. Naší povinností je, aby nebyli ohroženi občané. Velice vítáme, že inspekce životního prostředí provede další pozouzení stávajícího stavu jírovců,“ dodal Wolf.