Od začátku výstavby zimního stadionu v Domažlicích stojí v čele akciové společnosti Stavební podnik Klatovy už třetí ředitel. Není tajemstvím, že v minulosti firma, která vlastní řadu potřebných certifikátů, neplatila subdodavatelům. Ohrozí tyto problémy dokončení stadionu?

„Město nedokáže řešit staré pohledávky subdodavatelů stavby, ale teď dbáme na to, aby ti současní dostali za práci zaplaceno,“ říká starosta Domažlic Miroslav Mach. Ví radnice, kolik a kterým subdodavatelům z minulosti společnost dluží? „Samozřejmě to víme, ale nemáme právo jejich jména zveřejňovat, avšak snažíme se těmto firmám pomoci,“ říká starosta.

Vůbec největším věřitelem Klatovanů je královéhradecká firma, která má při stavbě stadionu na starosti to nejdůležitější – chlazení. „Podle zpráv, které mám, by mělo být chlazení hotové příští týden. Až bude uvedeno do provozu, začne se s betonáží budoucí ledové plochy,“ řekl nám k problematice starosta Mach. Podle něj je spuštění chlazení současně podmíněno zaplacením provedených prací.

V regionu není ojedinělý názor, že se stadion nedostaví. Je město Domažlice připraveno na alternativu, kdy by dodavatel stavby nedostál závazkům? „Dojednali jsme se stavebním podnikem bankovní garanci ve výši 7,5 milionu korun. V případě, že by nebyl splněn termín či kdyby došlo ke krachu firmy, město garanci od banky získá,“ vysvětluje Mach s tím, že ve druhém případě by očekával, že banka by poslala společnost do konkurzu, nebyla–li by schopná dostát svým závazkům. Radnice bere bankovní garanci jako ´pojistku´ v případě, že by došlo k nejhoršímu. „Dodavatel stavby zimního stadionu je sice v problémech, ale vyvíjíme snahu, aby bylo vše v pořádku dokončeno,“ dodal Miroslav Mach.