VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hodlá zdolat osmitisícovku

DOMAŽLICE - Teplotní rozdíly tam dosahují až 50 °C. Přes den hrozí při + 20 °C spálení, v noci teploty klesnou na – 30 °C. Vítr mráz násobí, říká Vladimír Šmejkal.

3.6.2007
SDÍLEJ:

Vladimír ŠmejkalFoto: DENÍK/Vaclav Tauer

Ve společnosti vynikajících českých horolezců se ocitl nadšenec Vladimír Šmejkal (47 let) z Domažlic. Stal se členem expedice Czech Gasherbrum Expedition 2007, která v těchto dnech míří do západní části Himálaje…

Prozraďte, jak se člověk z Domažlic stane členem expedice…

Je to souhrn šťastných okolností. Do původně pěti až sedmičlenné expedice jsem se dostal zásluhou pozvání kamaráda lékaře, který sám musel nakonec z pracovních důvodů odříci. Z doby studií vysoké školy ekonomické jsem členem horolezeckého klubu Medicína Praha, takže okruh mých známých je spíše z prostředí lékařského.

Kdo je ještě členem expedice?

Mimo jiné jsou v ní dva čeští horolezci (Radek Jaroš a Martin Minařík), kteří mají po Josefu Rakoncajovi, jehož syn se také účastní, nejvíce zdolaných osmitisícovek. Expedici organizuje a vede Joska Nežerka, který byl např. na vrcholu Everestu a patří k našim průkopníkům vysokohorského lezení v Himálajích. V týmu budou třeba i dva čeští reprezentanti nebo Alena Čepelková-Ottová, předsedkyně Českého horolezeckého svazu. Jede s námi také jeden z nejlepších norských horolezců současnosti, Olav Storli Ulvund, který jako první Nor stál na vrcholu Mount Everest. Kvůli rozložení nákladů, výsledné ceně a také širším cílům se nakonec expedice rozrostla na dvacet lidí.

Kam a kdy vlastně jedete?

Expedice začíná 9. června a v plánu máme téměř dva měsíce pobytu v západní části Himálaje – Karákoramu. To je nádherná oblast, ve které se nachází 50 ze sta nejvyšších světových vrcholů, mimo jiné i 5 osmitisícových. Doufám, že uvidím zblízka i legendární K2, která je nejnebezpečnější a asi i nejkrásnější horou světa.

Kdy dorazíte na místo?

Po leteckém přesunu do Islamabádu nás čeká ještě asi dvanáct dnů cesty – nejdříve autobusem a jeepem a pak asi osmidenní pěší pochod do základního tábora.

Na co se nejvíce těšíte?

Už samotná cesta bude určitě hodně zajímavá. Pojedeme i po silnici, zásluhou které byly zpřístupněny končiny, kde po staletí žily v izolaci nedobytných údolí různé kmeny a národnostní menšiny. Osm set kilometrů dlouhá horská silnice Karakoram Highway je ohromujícím lidským dílem, kroutí se vysoko nad řekou Indus, její stavba trvala dvacet let a podílelo se na ní kolem šedesáti tisíc čínských dělníků. Rád ale na svých cestách poznávám i život původního obyvatelstva v horách, takže se těším i na tohle. Člověk si vždy znovu uvědomí, že obyčejní lidé žijící ve velmi skromných podmínkách ve vesničkách vysoko v horách dokáží prožít šťastný život bez výdobytků civilizace, hromadění majetku, závisti, neupřímnosti a tohle poznání mě pokaždé nějak vnitřně zklidní a očistí.

Jak vlastně probíhaly přípravy?

Hory jsou dřina a tohle bude pořádná fuška. Výstupovou, ale hlavně sestupovou trasu je nutné řádně zajistit fixními lany, postavit a vybavit výškové tábory. Touto činností tak člověk postupně přivyká na vysokou nadmořskou výšku, aklimatizuje. Nedostatek využitelného kyslíku mnohonásobně ztěžuje každou činnost a každý pohyb, třeba jen pouhým dýcháním se člověk dehydruje, takže by měl vypít pět až šest litrů tekutin denně, jinak dochází k houstnutí krve, zhoršení krevního oběhu, omrzání. Kvůli fyzičce, ale hlavně k vzájemnému poznání, jsme absolvovali několik společných soustředění, individuální příprava má podobu pravidelného běhání a jízdy na kole, v zimě jsou velmi dobré pro udržování kondice běžky.

Kolik vás bude stát účast?

Je to finančně hodně nákladné. Většinu si platím sám, částečně pomohou sponzoři, především domažlický DOSped. I když už se horolezectví ve vysokých horách věnuji mnoho let a potřebné vybavení samozřejmě vlastním, bylo před touto akcí nutné investovat také do ještě kvalitnějšího vybavení. Třeba boty už nestačí dvojité, ale potřebuji speciální „triplexy“. Část výbavy musí být zdvojená, kdyby se cokoli stalo a abych s sebou nemusel pořád nosit třeba spacák. Část zavazadel už proto máme v této chvíli na cestě do Pákistánu.

Říkáte, že expedice má více cílů. Jaký je ten váš?

Lidově řečeno se tam rozlezeme po třech kopcích – G I, G II a G III. Můj cíl je Gasherbrum II. Láká mne z hlediska náročnosti, techniky výstupu a je to krásná hora.

Je dokonalá příprava a vybavení zárukou úspěchu?

Tak to rozhodně není. Kromě už zmiňované kondice bude velmi záležet na počasí, na sněhových a dalších podmínkách přímo na kopci a v neposlední řadě na momentálním zdravotním stavu, protože tam nahoře se každý zdravotní problém nebo nemoc rychleji rozjede a špatně se léčí. Roli hraje spousta faktorů.

Vezete si s sebou talisman?

Ne, vozím si pouze fotografie svých blízkých. Budeme tam ale téměř dva měsíce a může se stát, že nás počasí zažene na několik dní do stanů základního tábora. Bereme tedy něco na rozptýlení- samozřejmostí jsou knihy, ale pokusíme se zřídit si v základním táboře kino, takže vezeme pár desítek filmů na DVD. Hodit se určitě bude i empétrojka, chceme na místě obstarat třeba kytaru. Ponorka je nepříjemná záležitost, musí se proti tomu něco dělat.

Bude to váš první výstup do takové výšky?

Kromě Tater a Alp v začátcích mého lezení mám za sebou i několik vrcholů v Jižní Americe, mimo jiné i nejvyšší horu tohoto kontinentu, necelých 7000 metrů vysokou Aconacaguu, byl jsem v Africe a ve Střední Asii. Nejvýš jsem byl v 7 130 metrech na vrcholu Pik Lenina v Kyrgyzstánu.

Nechci to přivolat, ale počítáte s tím, že vrchol dobýt nemusíte?

S tím člověk musí počítat. Třeba o vrchol Huascaránu, kde kdysi zůstala celá česká expedice, jsem se neúspěšně pokoušel dokonce hned třikrát, zdravotní problém mi překazil výstup na sedmapůltisícový Pik Komunizma. V takové chvíli zklamání necítíte. Jste rádi, že se dostanete dolů, ne nadarmo se říká, že úspěšný výstup končí až v základním táboře a dobrý horolezec je živý horolezec.

Jak by měl probíhat výstup?

Po důkladné aklimatizaci nás při vlastním výstupu čeká denní dávka šesti až sedmi set výškových metrů. To nezní tak hrozně, ale v takové výšce to může znamenat deset i více hodin tvrdé dřiny. Základní tábor je ve výšce 5 150 metrů, předsunutý základní tábor bude v 6 000, výškové tábory pak v 6400, 6 800 a 7 400 metrech. Vrchol Gasherbrumu II je ve výšce 8 035 metrů.

Kdy padne rozhodnutí, kdo vyrazí na vrchol?

Důležité bude sladit vše, abychom si ve výškových táborech, kde bude jen pár stanů se základním vybavením, nepřekáželi. Počasí může přát třeba jen pár dnů, během kterých budou chtít nahoru všichni, musí proto dokonale šlapat organizace, vzájemná domluva a tolerance všech, záležet bude i na zdravotním a fyzickém stavu jednotlivců.

3.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 18 000 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech Švadlena. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Vyučení v oboru nebo zkušenosti výhodou.. Pracoviště: Michel blumen s.r.o. - provozovna, Prokopa Velikého, č.p. 572, 344 01 Domažlice 1. Informace: Pavel Voldán, +420 605 294 736.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavbyvedoucí 35 000 Kč

Hlavní stavbyvedoucí Stavbyvedoucí / Řídící pracovník stavebního provozu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 60000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: obchod@vysspa.cz, Pro sjednání osobní schůzky je nutná domluva předem!, Místo výkonu práce: po celé ČR dle zakázek, , Vaše náplň práce:, - samostatné vedení a kontrola stavebních zakázek, zaměstnanců a subdodavatelů, - koordinace stavby v souladu se stavebním povolením, projektovou dokumentací a BOZP, - zajištění prací v souladu s výrobním harmonogramem, stanoveným rozpočtem, - organizování veškerých aktivit souvisejících s výstavbou, - přebírání/předávání staveniště od zákazníka/investora, jednání s investorem, - vedení stavebního deníku prováděného díla a kontrola stavebních deníků vedených, subdodavateli, - denní spolupráce s přípraváři, rozpočtáři, administrativní podporou stavby, , Požadujeme:, - VŠ stavebního zaměření výhodou, - minimální 3 roky praxe na obdobné pozici , - samostatné řídící a organizační schopnosti, - znalost práce na PC (MO, vedení docházky, schválení odběru aj.), - řidičský průkaz skupina B (C výhodou), - ochota cestovat, - spolehlivost, logické uvažování, - samostatnost v rozhodování, zodpovědnost, - dobré vyjednávací a komunikační schopnosti, Nabízíme:, - zázemí stabilní společnosti, precizní zaučující program, podpora administrativy, - příležitost pro seberealizaci, - motivující mzdové ohodnocení, p- říspěvek na stravování, hrazené ubytování na realizaci (100km od trvalého bydliště), firemní akce, příspěvek na pojištění, - mobilní telefon, automobil k osobnímu užívání, mzda 35 000 - 50 000,- Kč + roční prémie vycházející z hospodářského výsledku firmy ve výši až 2-3násobku platu (po zapracování dle individuální domluvy), Nástup: ihned. Pracoviště: Vysspa sports technology s.r.o. domažlice, U Pískovny, č.p. 376, 344 01 Domažlice 1. Informace: Michaela Eichlerová, +420 725 809 042.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 20 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: . Pracoviště: Stavby vzl s.r.o., náměstí Míru, č.p. 57, 344 01 Domažlice 1. Informace: Jan Lažanský, +420 602 237 269.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 25 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Předem nutný telefonický kontakt., Vhodné pro zájemce z Kolovče a blízkého okolí., Zručnost a spolehlivost., Mzda 25.000 Kč + prémie. Pracoviště: Kartep s.r.o., 345 62 Holýšov. Informace: Lukáš Krechler, +420 606 112 809.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Loni děkoval domácím fanouškům vítěz běhu na 1500 metrů Tamás Kázi. Kdo bude nejrychlejší letos?

53. ročník Chodské 1500 se blíží

Vodácký tábor pionýrské skupiny Safír Kdyně.
3

Kdyňští pionýři sjížděli Ohři

Muž si prodloužil neschopenku

Holýšov – Policisté ve středu zveřejnili podrobnosti k případu 38letého muže, který zfalšoval neschopenku.

Běžci se chystají do Poběžovic

Poběžovice – Již tuto sobotu bude odstartován jubilejní desátý ročník Pan-evropského půlmaratonu.

Opilec na holýšovském nádraží slavil měsíc staré narozeniny

Holýšov – Na holýšovském autobusovém nádraží se v úterý odpoledne válel opilý muž, hlasitě zpíval a křičel. Slavil prý své narozeniny. Ukázalo se ale, že je měl před měsícem.

Opilý mladík řídil Citroen

Semošice – V pondělí dopoledne dopravní policisté kontrolovali auta na hlavní silnici mezi Horšovským Týnem a Staňkovem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT