VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hodlá zdolat osmitisícovku

DOMAŽLICE - Teplotní rozdíly tam dosahují až 50 °C. Přes den hrozí při + 20 °C spálení, v noci teploty klesnou na – 30 °C. Vítr mráz násobí, říká Vladimír Šmejkal.

3.6.2007
SDÍLEJ:

Vladimír ŠmejkalFoto: DENÍK/Vaclav Tauer

Ve společnosti vynikajících českých horolezců se ocitl nadšenec Vladimír Šmejkal (47 let) z Domažlic. Stal se členem expedice Czech Gasherbrum Expedition 2007, která v těchto dnech míří do západní části Himálaje…

Prozraďte, jak se člověk z Domažlic stane členem expedice…

Je to souhrn šťastných okolností. Do původně pěti až sedmičlenné expedice jsem se dostal zásluhou pozvání kamaráda lékaře, který sám musel nakonec z pracovních důvodů odříci. Z doby studií vysoké školy ekonomické jsem členem horolezeckého klubu Medicína Praha, takže okruh mých známých je spíše z prostředí lékařského.

Kdo je ještě členem expedice?

Mimo jiné jsou v ní dva čeští horolezci (Radek Jaroš a Martin Minařík), kteří mají po Josefu Rakoncajovi, jehož syn se také účastní, nejvíce zdolaných osmitisícovek. Expedici organizuje a vede Joska Nežerka, který byl např. na vrcholu Everestu a patří k našim průkopníkům vysokohorského lezení v Himálajích. V týmu budou třeba i dva čeští reprezentanti nebo Alena Čepelková-Ottová, předsedkyně Českého horolezeckého svazu. Jede s námi také jeden z nejlepších norských horolezců současnosti, Olav Storli Ulvund, který jako první Nor stál na vrcholu Mount Everest. Kvůli rozložení nákladů, výsledné ceně a také širším cílům se nakonec expedice rozrostla na dvacet lidí.

Kam a kdy vlastně jedete?

Expedice začíná 9. června a v plánu máme téměř dva měsíce pobytu v západní části Himálaje – Karákoramu. To je nádherná oblast, ve které se nachází 50 ze sta nejvyšších světových vrcholů, mimo jiné i 5 osmitisícových. Doufám, že uvidím zblízka i legendární K2, která je nejnebezpečnější a asi i nejkrásnější horou světa.

Kdy dorazíte na místo?

Po leteckém přesunu do Islamabádu nás čeká ještě asi dvanáct dnů cesty – nejdříve autobusem a jeepem a pak asi osmidenní pěší pochod do základního tábora.

Na co se nejvíce těšíte?

Už samotná cesta bude určitě hodně zajímavá. Pojedeme i po silnici, zásluhou které byly zpřístupněny končiny, kde po staletí žily v izolaci nedobytných údolí různé kmeny a národnostní menšiny. Osm set kilometrů dlouhá horská silnice Karakoram Highway je ohromujícím lidským dílem, kroutí se vysoko nad řekou Indus, její stavba trvala dvacet let a podílelo se na ní kolem šedesáti tisíc čínských dělníků. Rád ale na svých cestách poznávám i život původního obyvatelstva v horách, takže se těším i na tohle. Člověk si vždy znovu uvědomí, že obyčejní lidé žijící ve velmi skromných podmínkách ve vesničkách vysoko v horách dokáží prožít šťastný život bez výdobytků civilizace, hromadění majetku, závisti, neupřímnosti a tohle poznání mě pokaždé nějak vnitřně zklidní a očistí.

Jak vlastně probíhaly přípravy?

Hory jsou dřina a tohle bude pořádná fuška. Výstupovou, ale hlavně sestupovou trasu je nutné řádně zajistit fixními lany, postavit a vybavit výškové tábory. Touto činností tak člověk postupně přivyká na vysokou nadmořskou výšku, aklimatizuje. Nedostatek využitelného kyslíku mnohonásobně ztěžuje každou činnost a každý pohyb, třeba jen pouhým dýcháním se člověk dehydruje, takže by měl vypít pět až šest litrů tekutin denně, jinak dochází k houstnutí krve, zhoršení krevního oběhu, omrzání. Kvůli fyzičce, ale hlavně k vzájemnému poznání, jsme absolvovali několik společných soustředění, individuální příprava má podobu pravidelného běhání a jízdy na kole, v zimě jsou velmi dobré pro udržování kondice běžky.

Kolik vás bude stát účast?

Je to finančně hodně nákladné. Většinu si platím sám, částečně pomohou sponzoři, především domažlický DOSped. I když už se horolezectví ve vysokých horách věnuji mnoho let a potřebné vybavení samozřejmě vlastním, bylo před touto akcí nutné investovat také do ještě kvalitnějšího vybavení. Třeba boty už nestačí dvojité, ale potřebuji speciální „triplexy“. Část výbavy musí být zdvojená, kdyby se cokoli stalo a abych s sebou nemusel pořád nosit třeba spacák. Část zavazadel už proto máme v této chvíli na cestě do Pákistánu.

Říkáte, že expedice má více cílů. Jaký je ten váš?

Lidově řečeno se tam rozlezeme po třech kopcích – G I, G II a G III. Můj cíl je Gasherbrum II. Láká mne z hlediska náročnosti, techniky výstupu a je to krásná hora.

Je dokonalá příprava a vybavení zárukou úspěchu?

Tak to rozhodně není. Kromě už zmiňované kondice bude velmi záležet na počasí, na sněhových a dalších podmínkách přímo na kopci a v neposlední řadě na momentálním zdravotním stavu, protože tam nahoře se každý zdravotní problém nebo nemoc rychleji rozjede a špatně se léčí. Roli hraje spousta faktorů.

Vezete si s sebou talisman?

Ne, vozím si pouze fotografie svých blízkých. Budeme tam ale téměř dva měsíce a může se stát, že nás počasí zažene na několik dní do stanů základního tábora. Bereme tedy něco na rozptýlení- samozřejmostí jsou knihy, ale pokusíme se zřídit si v základním táboře kino, takže vezeme pár desítek filmů na DVD. Hodit se určitě bude i empétrojka, chceme na místě obstarat třeba kytaru. Ponorka je nepříjemná záležitost, musí se proti tomu něco dělat.

Bude to váš první výstup do takové výšky?

Kromě Tater a Alp v začátcích mého lezení mám za sebou i několik vrcholů v Jižní Americe, mimo jiné i nejvyšší horu tohoto kontinentu, necelých 7000 metrů vysokou Aconacaguu, byl jsem v Africe a ve Střední Asii. Nejvýš jsem byl v 7 130 metrech na vrcholu Pik Lenina v Kyrgyzstánu.

Nechci to přivolat, ale počítáte s tím, že vrchol dobýt nemusíte?

S tím člověk musí počítat. Třeba o vrchol Huascaránu, kde kdysi zůstala celá česká expedice, jsem se neúspěšně pokoušel dokonce hned třikrát, zdravotní problém mi překazil výstup na sedmapůltisícový Pik Komunizma. V takové chvíli zklamání necítíte. Jste rádi, že se dostanete dolů, ne nadarmo se říká, že úspěšný výstup končí až v základním táboře a dobrý horolezec je živý horolezec.

Jak by měl probíhat výstup?

Po důkladné aklimatizaci nás při vlastním výstupu čeká denní dávka šesti až sedmi set výškových metrů. To nezní tak hrozně, ale v takové výšce to může znamenat deset i více hodin tvrdé dřiny. Základní tábor je ve výšce 5 150 metrů, předsunutý základní tábor bude v 6 000, výškové tábory pak v 6400, 6 800 a 7 400 metrech. Vrchol Gasherbrumu II je ve výšce 8 035 metrů.

Kdy padne rozhodnutí, kdo vyrazí na vrchol?

Důležité bude sladit vše, abychom si ve výškových táborech, kde bude jen pár stanů se základním vybavením, nepřekáželi. Počasí může přát třeba jen pár dnů, během kterých budou chtít nahoru všichni, musí proto dokonale šlapat organizace, vzájemná domluva a tolerance všech, záležet bude i na zdravotním a fyzickém stavu jednotlivců.

3.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 30 000 Kč Řidiči tahačů Řidič MKD. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Požadavky: komunikativní znalost Nj, řidičský průkaz sk. C+E, profesní průkaz, korektní jednání.. Pracoviště: Lander cz, s.r.o., Petrovická, č.p. 283, 344 01 Domažlice 1. Informace: SUVAD IKANOVIĆ,, +420 608 900 487. Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 21 000 Kč Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních recepční. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Znalost NJ, AJ výhodou. Požadujeme příjemné vystupování,spolehlivost a časovou flexibilitu. Zaškolení probíhá na místě., Nabízíme: doprava z Domažlic zdarma, jídlo a pití, firemní ošacení, možnost ubytování., Nutný e-mailový nebo telefonický (PO - PÁ 8:00 - 14:00 hod.) kontakt.. Pracoviště: Trans world hotels & entertainment, a.s., 345 32 Česká Kubice. Informace: Jana Plasová, +420 603 440 803. Kultura a sport - Kultura a sport Maséři (kromě odborných masérů ve 15 000 Kč Maséři (kromě odborných masérů ve zdravotnictví) masér/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Nutný telefonický kontakt.. Pracoviště: Natapat irlbeck - thai - smile massage, 345 32 Česká Kubice. Informace: Manh Quan Bui, +420 723 708 876. Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 12 200 Kč Obsluha strojů a zařízení na výrobu cihel, dlaždic a jiných kameninových výrobků dělník/dělnice v keramické výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 39. Poznámka: požadujeme praxi ve výrobním provozu a manuální zručnost. Pracoviště: Steatit s.r.o., 345 34 Klenčí pod Čerchovem. Informace: Petra Matasová, +420 379 794 331.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jsi lepší než Ronaldo? Porovnej se s hvězdami.

Jste lepší než Ronaldo? Porovnejte se! Zapojte svůj klub do projektu Deníku

Ocenění dárců.
3

Na radnici ocenili dobrovolné dárce krve

I studenti popřejí naší vlasti k jubileu

Domažlice – Oslavy stých narozenin republiky se množí.

Již dnes na čtyřhodinový bigbít do Mrákova

Mrákov – Dnes navštíví a rozproudí místní Kulturní dům v Mrákově oblíbená západočeská hudební skupina Kečup.

Hasiči převezmou novou techniku

Postřekov – Slavnostní předání nové techniky JSDHO Postřekov se uskuteční tuto sobotu 20. října ve 14 hodin u místní hasičské zbrojnice.

Dva cizinci vnikli do objektu kina

Dva muži cizí národnosti vnikli do objektu domažlického kina Čakan. Následně byli strážníky zadrženi nedaleko Kauflandu.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT