Sedmačtyřicetiletý ekonom se zúčastní Czech Gasherbrum Expedition 2007, kterou vede Josef Nežerka, jedna z nejznámějších osobností českého himálajského horolezectví. „Mým cílem je zkusit osmitisícovku. Začínal jsem v Tatrách, pak přišly Alpy a později i šesti a sedmitisícovky v Jižní Americe a Střední Asii,“ vypráví Šmejkal o svém koníčku.

Ten jej nyní zavede do oblasti Karákoram. „Do základního tábora dorazíme po asi 14 dnech – letadlo, autobus, jeep a osmidenní pěší pochod,“ popisuje. Kromě poznání života tamních lidí a hor se těší také na legendární Karakoram Highway, cestu vystřílenou vysoko ve skalách. Ta je mnohými cestovateli označována za osmý div světa.

Šmejkal má za sebou náročnou přípravu. Potřebnou kondici získával pravidelným běháním, v zimě jezdil na běžkách a po zbytek roku na kole. Expediční kolektiv se tvořil na společných soustředěních. „Bude to neskutečná dřina. Už třeba ve výšce kolem pěti tisíc metrů v důsledku polovičního tlaku vzduchu člověk využije jen 50 % kyslíku. Každá činnost je dvakrát tak náročná,“ vysvětluje jednatel a spolumajitel domažlického Dospedu.

Za splnění svého snu zaplatí jako za dvě až tři luxusní dovolené někde v exotické zemi. „Já tomu říkám dovolená na zohavenou. Platíme si za za omrzání, bolest, nespavost, nechutenstv, a celkové strádání,“ směje se horolezec. Přes pečlivou přípravu nemá jisté, že si splní sen. V horolezectví je úspěch výsledkem spousty vlivů, zdraví, počasí, podmínek na kopci a dalších. „A každý výstup končí až v základním táboře a dobrý horolezec je živý horolezec.“