Minuty, které se nekonečně vlekly jako hodiny až do chvíle, kdy byli konečně ´vysvobozeni´ z požárem zachváceného domu dva muži. Takový pocit měli ti, kteří byli svědky požáru, který vypukl v úterý krátce po 15. hodině v kanceláři firmy Prokat v přízemí domu v Břetislavově ulici v Domažlicích.

„Slyšela jsem zdola ránu a vyběhla na chodbu. Ta už byla plná kouře. Ani nevím, jak jsem se dostala ven z domu. Jen jsem volala: Pomoc, hoří,“ řekla nám obyvatelka bytu v patře. Hasiči prý byli na místě přímo bleskurychle, neboť se jednalo o objekt v sousedství jejich základny. „Nasadili jsme profesionální jednotku a povolali i dobrovolné hasiče,“ uvedl velitel zásahu.

V jeho prvních minutách, kdy z ohniska požáru šlehaly přes prohořelé dveře plameny na chodbu a první patro bylo zamořeno dýmem, zajišťovali hasiči dýchání obou uvězněných mužů pomocí kyslíkového přístroje. Mladšího evakuovali po žebříku přistaveném k oknu, staršího až poté, co bylo na chodbě bezpečno, vynesli na nosítkách a předali čekající rychlé záchranné službě.

Mladší z mužů, který při vypuknutí požáru spal, byl jen v trenýrkách. Odmítl ošetření zdravotníky, zato si vzal košilí a pantofle, které mu bleskurychle přinesl příbuzný obyvatelky Břetislavovy ulice paní Lagronové. „Jsem tu na návštěvě, nic jiného s sebou nemám,“ říkal muži, jakoby se omlouval. Ona sama nabídla sousedovi vlastní koupelnu.

„Nedokážu si přestavit, co tu začalo hořet,“ uvedl Deníku zaměstnanec firmy, který na místo přijel. Po lokalizaci požáru místo ohledal vyšetřovatel HZS Domažlice. „Předběžně stanovil příčinu vzniku požáru jako závadu na elektroinstalaci. Hmotná škoda byla vyčíslena na 500 000 korun,“ uvedla k případu policejní mluvčí Dana Langová. „Počítač byl odvezen na plzeňskou policejní správu. Tam by měli specialisté zjistit, zda příčina požáru byla přímo v počítači nebo v elektroinstalaci budovy,“ upřesnil mluvčí hasičů František Vaško. Přes snahu se nám včera nepodařilo nikoho z firmy kontaktovat.