V kategorii, která sledovala, kde se v uvedeném období nejvíce stavěly byty, uspěl Horšovský Týn, který obsadil šestou příčku. V předchozí čtyřletce vyšel ze srovnání nejlépe Tachov.

Autoři výzkumu si položili otázku „Kde se nejvíce zlepšil život v letech 2006–2010?“ Odpovědět na ni jim mělo pět oblastí, které zkoumali. Na zřetel se tak dostal přírůstek obyvatelstva, výstavba bytů, získávání evropských dotací, výdaje na služby obyvatelstvu a výdaje na kulturní vyžití.

Jednotlivé radnice si na vysvědčení, které jim bylo srovnávacím průzkumem vystaveno, mohly připsat maximálně deset bodů.

„Za to, že přibylo ve městě obyvatel, získala radnice jeden bod. Pokud přibyla více než dvě procenta lidí, dostalo město body dva,“ vysvětlují autoři.
V druhé kategorii, která posuzovala počet postavených bytů za poslední čtyři roky, zvítězila česká metropole. V Praze vzniklo téměř 29 nových bytů na tisíc obyvatel. Horšovský Týn s průměrem 24,5 skončil na šestém místě. Každé město, které se dostalo nad hodnotu 20, získalo do celkového součtu dva body.

Vítězství Domažlic v celkovém hodnocení napomohla i třetí z kategorií – využívání evropských dotací. Kritériem zde bylo množství získaných peněz z bruselských rozpočtů.

Nejúspěšnější v této kategorii byla Telč. Do jihomoravského historického města přiteklo v přepočtu 13 tisíc korun na jednoho obyvatele. Domažlicím patří osmá příčka, na každého zdejšího občana v uvedeném období připadá 7400 korun z evropských fondů.

Devátou příčku si chodská metropole odnesla v sekci Služby obyvatelstvu, která popisovala městské investice do školství, sportu, kultury, zdravotnictví a bydlení. Pokud do těchto oblastí město investovalo přes 40 % rozpočtu z roku 2009, získalo bod, pokud více než polovinu, obdrželo body dva.

„Sousedé u nás v ulici měli loni problém s umístěním dcerky do školky,“ popsala Marie Honzáková problém, který trápil obyvatele Domažlic v několika minulých letech. Vyřešilo ho otevření dvou tříd Mateřské školy v areálu Základní školy v ulici Msgre. B. Staška letos v září.

„Vím také, že můj syn není spokojen s vybavením zdejšího kina. Častěji jezdí za filmy do Kdyně nebo až do Plzně,“ zmínila další námět na oblast, kde je co zlepšovat, Honzáková.
Pokud město na podporu kultury loni vynaložilo alespoň 5 procent rozpočtu, získalo do hodnocení bod, pokud dvojnásobek, přičetl se mu dvoubodový zisk.

Autoři výzkumu údaje čerpali z databází statistického úřadu a ministerstev místního rozvoje a financí.