Projekt vznikl ve spolupráci s českým ministerstvem průmyslu a obchodu, několika firmami a laboratořemi. Byla tak vytvořena on-line aplikace s výsledky testů.

„Podstatou je digitální zpracování a on-line distribuce výsledků. Přínosné je to pro laboratoře i občany – výsledek se mohou dozvědět odkudkoli přes chytrý telefon či prostřednictvím chytré digitální karty,“ řekl IT specialista společnosti CNS Pavel Kurka.

„Uvolnění mimořádných opatření v souvislosti s pandemií koronaviru mimo jiné znamená, že se řada lidí musí nově nechat vyšetřit na Covid-19,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček s tím, že díky zrychlení technologií se zkrátilo i čekání na výsledky z několika dnů na hodiny. „Podporujeme další projekty včetně toho, který pomáhá omezit šíření Covidu-19, můžeme tím inspirovat celou Evropu,“ doplnil Havlíček.

„Podařilo se propojit několik klíčových partnerů, kteří společně posunuli digitalizaci procesů ve zdravotnictví. Vyvinuli praktický nástroj, který lidem pomůže rychleji získat výsledky testování, a to bezpečně do telefonu či jiného chytrého zařízení. Projekt zároveň inspiruje v oblasti systémových řešení v eHealth, mohou se díky němu zobrazovat výsledky i jiných vyšetření, například z alergologie, které mohou mít lidé digitálně u sebe,” uvedl koordinátor Inovační strategie ČR Robin Čumpelík.

Projekt je postavený na jednom úložišti laboratorních výsledků týkajících se vyšetření na Covid-19 a řízené zabezpečené distribuce k těm, co testy absolvovali. „Dosavadní systémy řešily distribuci pouze v rámci zdravotního a krizového systému. Data fyzickým osobám se tak velmi často doručovala pozdě a ne vždy korektně či bezpečně, což ve spolupráci s partnery nyní zcela měníme,“ doplnil Kurka.

Ti, kteří mají zájem, mohou využít tento způsob testu na poliklinice U Nemocnice 148.