„Pondělí 10. prosince je Den lidských práv. V tento den akce psaní začíná nejenom v naší republice, ale v celém světě,“ uvedla Edita Kočandrlová z organizace Člověk v tísni, která psala dopisy společně se skauty.

Právě Skautský oddíl Bazillišci Domažlice zorganizoval akci v Domažlicích. Stoly v klubovně pokrývaly papíry, dopisy, vzory, obálky a v neposlední řadě vytištěné profily lidí, kterým se chystali pisatelé pomoct. „Píší se dvě formy dopisů – oficiální a soukromý. Pro oficiální, například prezidentovi republiky či vládě, existují vzory. Jsou v angličtině, španělštině a francouzštině. Do rohu rozhodně uvádíme zpáteční adresu, aby bylo vidět, odkud podpora pochází,“ pokračovala Edita. Ona osobně má zájem napsat i soukromý dopis, kterým by vyjádřila podporu.

„Využila jsem i namalované obrázky od svých dětí,“ řekla Kočandrlová. Bohužel všem nespravedlivě odsouzeným psát nelze. Některým jde vyjádřit podpora pouze online, jiní v boji za správnou věc zemřeli a dopis tak obdrží jejich rodina. Akce probíhá celý týden, jelikož cílem akce je odeslat co nejvíce dopisů právě v tomto období, a to nejen z naší republiky, ale z celého světa.

Zájemci se mohou kdykoli zapojit a využít vzor pro oficiální písemnost vládě. Vzory jsou k dispozici na webové stránce domažlického skautského oddílu na www.domazlice.skauting.cz/dopisy.

„Dopis samozřejmě lze i vytisknout a poslat, ale v psaní formě má větší váhu. Rozhodně je to věc, co má smysl,“ uzavřela Edita, která dodala, že zájem o psaní dopisů projevili i na Gymnáziu J. Š. Baara.

Betlémy jsou papírové i poskládané z figurek, obsahují i tramvaj nebo krokodýla.
Betlémy vystavují v kdyňské knihovně