Domov se zvláštním režimem vznikl přestavbou bývalých jeslí, které do devadesátých let navštěvovaly děti od jednoho roku do tří let.

„Domažlice tak získávají uzavřený kruh péče. Mají tak to, co nemají mnohá velká města. Město je schopno dát péči svým obyvatelům v domácnostech, rodinných domcích, sídlištních bytech, domovech s pečovatelskou službou, bytech s pečovatelskou službou, a když už to nejde jinak, může dát čtyřiadvacetihodinovou péči v Domově pro seniory. Tento poslední článek chyběl. Neměli jsme dosud jinou možnost než umístit klienty, jejichž zdravotní stav se zhorší, v dalekých Letinech nebo Dobřanech. Bylo to namáhavé nejen pro klienty, ale i rodiny,“ shrnula dosluhující ředitelka Městského rehabilitačně-sociálního centra Vendula Klimentová, která byla iniciátorkou myšlenky bývalé jesle na Domov přestavět.

close Z otevření Domu se zvláštním režimem v Benešově ulici v Domažlicích. info Zdroj: Deník / Babor Josef zoom_in

Jejího návrhu se chytilo vedení města, podpořili ho jednomyslně zastupitelé napříč politickým spektrem a projekt za více než 28 milionů korun mohl být zahájen. Podařilo se na něj získat i desetimilionovou dotaci z ministerstva práce a sociálních věcí. „Jsme už připraveni i na případné rozšíření. Máme zakoupenu již vedlejší parcelu s vedlejším domem, abychom mohli tento Domov ještě rozvíjet,“ zmínil starosta Miroslav Mach (SPMD). Projekt počítá s případnými dalšími 16 místy.

Domov se zvláštním režimem má kapacitu 24 lůžek. „Pacienti budou ubytování ve dvoulůžkových pokojích. Obsazovat je budeme postupně. První klienty přijmeme 12. února, uvedeme do provozu první patro,“ uvedla nastupující ředitelka MCSS Hana Hrušková. „Už teď je ale celá kapacita naplněna přihláškami klientů, potřebovali bychom už nyní další místa,“ potvrdila Hrušková s tím, že by se v budoucnu rádi zaměřili i na paliativní péči.

close Z otevření Domu se zvláštním režimem v Benešově ulici v Domažlicích. info Zdroj: Deník / Babor Josef zoom_in

Každé ze tří pater je laděno do jedné z barev, což usnadní orientaci klientů. Celý objekt je bezbariérový, v každém pokoji je kuchyňka a sociální zařízení. V objektu je k dispozici i sprchovací lůžko. Na každém z pater bude nepřetržitá služba. „V Domově budou pracovat čtyři zdravotní sestry, šestnáct pečovatelek, správce, dva sociální pracovníci, částečné úvazky připadnou i na administrativu a kuchyni,“ shrnula Hrušková.

Oprava budovy bývalých jeslí byla zahájena v říjnu 2016. O využití objektu se přemýšlelo dlouhodobě. „Už je to téměř dvacet let, kdy jsme zde byli na prohlídce s vedením umělecké školy. Záměr vybudovat zde ZUŠ tehdy nevyšel, prostorově by se sem nevešla. Zvažovala se tehdy i přestavba na bytový dům. Je skvělé, že objekt nyní našel tak potřebné uplatnění,“ zavzpomínal tehdejší starosta a nynější senátor a zastupitel Jan Látka (ČSSD).