Na zhruba 20 milionů korun vyjde nákup plynu na rok pro objekty spadající pod správu domažlické radnice. Podobně jako elektřinu ho teď Domažlice nakupují na komoditní burze.
„Začali jsme už v loňském roce. Plyn i elektřinu jsme nakoupili v listopadu. Měli jsme štěstí, v okamžiku našeho nákupu bylo na burze energií přebytek, a tak jsme získali dobrou cenu," říká domažlický starosta Miroslav Mach a dodává: „Právě vystihnutí správného okamžiku pro nákup je klíčové, musíme v dalším období doladit přesný termín."
Nákup energií na burze se pro města stává postupně běžným standardem. Některá se dokonce spojují dohromady, aby měla díky velkému odběru ještě výhodnější postavení vůči dodavatelům. Tak postupovala třeba města Karlovy Vary, Sokolov, Cheb, Loket a Kraslice z Karlovarského kraje. Pro příští roky své síly dohromady spojily i jihočeská města Tábor, Prachatice, Písek a Český Krumlov.
„Městské organizace postupně vypovídaly smlouvy se svými dodavateli energií a od 1. ledna 2014 už budou odebírat plyn a elektřinu jednotně. Připojí se i největší odběratel – zimní stadion. Jedinou výjimkou bude plavecký bazén," dodal Mach.
„Rád bych využil podobného společného nákupu energií za výhodné ceny pro domácnost," říká Josef Volicer ze Staňkova. Podobný postup pro své obyvatele připravily radnice například v některých středočeských obcích. Na Domažlicku prozatím takový projekt neexistuje.
Na Českomoravské komoditní burze Kladno byl otevřen trh s elektřinou pro koncové spotřebitele (firmy, ale i orgány státní správy a samosprávy krajů, měst a obcí) už v roce 2009. Energie tak nakupuje už téměř 100 měst a obcí.