V sobotu odpoledne zněla na historickém domažlickém náměstí spolu s češtinou i němčina. Přátelé z Furthu im Wald přijeli, aby oplatili Domažlickým květnovou návštěvu na furthském náměstí.

O přivítání partnerů z Furthu se postarali v úvodu programu mladí muzikanti – Combo pod vedením Václava Cibulky. Po nich zahráli fanfáry trubači z Furthu.

„Chtěli jsme zde představit bavorské partnery v pěkném zářijovém pozdním babím létě, kdy je počasí stálé a teplé. Bohužel se nám to nepodařilo. Přesto jsme zvědaví, co nám kolegové z Furthu předvedou,“ narážel při zahájení Česko–bavorského dne na počasí domažlický starosta Miroslav Mach.

„Srdečně vás všechny vítám. Poté, co se první Bavorsko–český den uskutečnil 31. května na náměstí u nás ve Furthu, jsem potěšen, že mohu přivítat občany na druhém, tentokrát Česko–bavorském dni v Domažlicích. Pro každé přátelství je důležité, aby kontakty nevznikaly pouze na politické úrovni, ale aby se tak dělo mezi lidmi. Právě k tomu slouží tyto dny – aby se lidé poznali, strávili spolu pěkné odpoledne a prohloubili své vztahy,“ přivítal přítomné furthský starosta Johannes Müller.

Po slovech starostů už dostali na jevišti před radnicí prostor furthské spolky.

„Přišel jsem se podívat a hned jsem vyhrál,“ pochvaloval si desetieurovou výhru na ´Kole štěstí´ domažlický senior Josef Perner. Furthští totiž přijeli nejen s kulturou, ale na náměstí vyrostlo také několik jejich stánků.

V jednom se prezentovali ´vysloužilí´ vojáci Bundeswehru, kteří letos získali pamětní list na akci pořádané v Jihlavě Svazem praporčíků a důstojníhů Armády ČR. Ve větrném počasí bez slunečního svitu našli lidé zázemí ve stanu, který připravil Kruh přátel Furth im Wald – Domažlice.

„Tance a muzika, se kterou z Furthu přijeli, se mi líbí. A že není teplo? To nevadí, grog rozehřeje,“ tvrdili dva muži, kteří program sledovali.

A bylo se opravdu na co dívat. Bavorské lidové tanečky v nejrůznějším provedení, moderní tanec v podání dívek, trubači, muži s biči. Bubenické vystoupení hendikepovaných mladých lidí za doprovodu kláves doslova roztančilo a rozehřálo diváky.

Furthský organizátor akce Hans Schmelber poděkoval v závěru návštěvníkům a také domažlické koordinátorce Haně Vaňkové a dodal, že se těší na květnové setkání v roce 2009 ve Furthu.

„Díky patří zejména všem účinkujícím, že zde v sychravém počasí strávili odpoledne a předvedli, co umějí,“ zakončil den domažlický místostarosta Pavel Wolf.