Oltářní obrazy Panny Marie a svatého Floriána, které byly ukradené z poutního kostela svatého Vavřince na Veselé hoře u Domažlic, byly v sobotu při Vavřinecké pouti navráceny zpět na své místo. Tyto obrazy však nebyly originály, nýbrž fotokopie pořízené domažlickými dobrovolnými hasiči.

„Velice nás všechny zasáhlo, když jsme v dubnu tohoto roku zjistili, že byl odcizen i obraz svatého Floriána. Jde o patrona hasičů a umístění tohoto obrazu na poutním místě, kam každý rok chodíme při Vavřinecké pouti, abychom drželi stráž s prapory, je zvláště symbolické. S obnovou tohoto obrazu jsme chtěli aktivně a osobně pomoct. Vždyť svatý Florián a svatý Vavřinec jsou patroni hasičů, proto pro nás má toto místo symbolický význam," uvedl starosta domažlických dobrovolných hasičů Luboš Mleziva.

Poslední z dochovaných staveb v Bystřici před demolicí, 2021.
Zaniklá ves Bystřice čeká na pomoc s obnovou památníku a přivítá zájezd

Financování obrazů bylo podpořeno zejména dobrovolnými hasiči samotnými, kteří na tyto účely organizují sbírku mezi svými členy. Již v minulém roce se například spojili a přispěli na zakoupení pozemku na Baldově domažlickému CB klubu.

Po dohodě s farářem a díky jeho vřelému postoji k novým technologiím byly zhotoveny fotokopie původních obrazů, které byly následně vytištěny na plátno. Fotografie původních obrazů byly zvětšeny a upraveny grafikem, takže nové obrazy by měly mít ještě výraznější a jasnější barvy než originály.

Poznáte, kde jsme se na Domažlicku toulali tentokrát?
KVÍZ: Poznáte, kam jsme na Domažlicku vyrazili?

Kopie obrazů byly slavnostně předány během sobotní mše, kdy je posvětil plzeňský biskup Tomáš Holub. Následně byly umístěny na oltáře na místo ukradených obrazů.