Podle nového Zákona o sociálních službách musejí důchodci platit více. Sepsali petici, v níž požadují od města Domažlice, aby část zařízení převzalo a zachovalo režim nájemních bytů. Zatímco dříve je měsíční nájem bytu přišel do 1 500 korun na osobu, nově se jedná o 4 800 korun.

„Nově příchozí senioři sice platí tuto částku, ale je v ní zahrnut větší rozsah služeb, které jim musíme ze zákona zajistit: praní, žehlení a úklid. Dále už neplatí zálohy za vodu a energie,“ říká zástupkyně ředitele Marie Turková. „Ti, kteří zde bydleli před účinností zákona a transformací zařízení, budou do konce roku 2009 platit dosavadní částky, nemají ani zvýšený nájem. Pak budou podepisovat nové smlouvy,“ uvedla vedoucí domova Helena Mazancová.

A to je právě to, co zatím soběstačným seniorům vadí. Nově totiž zaplatí 4 800 za bydlení a služby, pokud mají celodení stravování přidají 3 900 korun. „Pro nás ještě schopné je to nemyslitelné,“ říká jeden z obyvatelů domova, který si nepřeje být jmenován. „V zákoně se o penzionech nemluví a krajský úřad se rozhodl, že se transformujeme na domov pro seniory. Výši poplatků nemůžeme ovlivnit,“ vysvětluje Mazancová. Jedenáct let zde žije Františka Vaňková. I ona bude muset v budoucnu podepsat novou smlouvu a platit více.

„Jsem tu moc spokojená. Bude mi 86 let, takže co můžu dělat? Zaplatím to,“ říká. Marie a Václav Tichotovi se přistěhovali nedávno z Nahošic. „Je to drahé. Vaříme si sami, platíme 9 600 korun, ale něco nám z důchodů ještě zbyde. Je tu ale pěkně, jsou na nás hodní, rychle jsem si zvykla,“ říká 76letá žena. Přivedla ji sem nemoc, kterou s 80letým manželem nedokázali sami zvládnout. Proslýchá se, že někteří senioři chtějí z ´drahoty´ pryč. Podle vedení penzionu však zatím nikdo neodešel. Ti, kteří podepsali petici, by (cit.): „Chtěli dožít stáří v klidu a v podmínkách nájemních bytů, nikoli v ústavu“.