Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Domažlice bojují o věž na Čerchově

Čerchov – Spor Města Domažlice a Ministerstva obrany ČR o vlastnictví novější věže v areálu Čerchova pokračuje. Katastrální úřad v lednu vlastnické právo zapsal městu, armáda však chce tento stav zvrátit.

6.4.2016
SDÍLEJ:

VOJENSKÁ VĚŽ NA ČERCHOVĚ. O vlastnictví budovy na městském pozemku vedou spor město Domažlice a Ministerstvo obrany ČR. Foto: Deník/ Josef Babor

Vlastnictví města připomíná právní ping-pong. V souvislosti s platností nového Občanského zákoníku, který řeší i sloučení vlastnictví pozemků a budov na něm stojících, přešlo vlastnictví věže do majetku města. S tím se nechtěl smířit resort obrany, a po řadě jednání a návrhu na zápis změny do katastru nemovitostí byl loni v červenci objekt převeden zpět na armádu.

Domažlice proti zmíněnému návrhu podaly námitky 7. října. O čtvrt roku později (14. ledna) domažlický katastrální úřad rozhodl o zápisu vlastnického práva opět ve prospěch města Domažlice. Toto rozhodnutí bylo učiněno na základě prosincového stanoviska Zeměměřičského a katastrálního inspektorátu v Plzni, který revidoval původní rozhodnutí domažlické pobočky katastrálního úřadu.

Nový stav se ministerstvu nelíbí.
„Obě stavby byly vybudovány z veřejných finančních prostředků pro potřeby ministerstva obrany. Považuji za nutné vyjádřit svoje přesvědčení, že oprávněným vlastníkem je stále Česká republika- ministerstvo obrany," připomněl Jan Novák, ředitel ministerské Agentury hospodaření s nemovitým majetkem v dopise, který adresoval vedení města a jehož cílem bylo požádat o narovnání vzniklého stavu, tj. o převedení nemovitosti zpět na armádu.
„Jsem připraven vyzvat příslušnou odbornou součást ministerstva obrany k podání žaloby o určení vlastnictví," popisuje v závěru ředitel Novák svůj postup v případě, že žádosti nebude vyhověno.

V minulém týdnu ji projednávali domažličtí zastupitelé a jednohlasně ji odmítli.
„Dohoda by znamenala dobrovolné vzdání se práva na tuto stavbu, která je zapsána v katastru jako vlastnictví města," konstatoval před hlasováním starosta města Miroslav Mach.

Nyní je Město Domažlice v katastru nemovitostí zapsáno jak vlastník pozemku, tak i stavby.

Pozemek byl historický majetek
Město Domažlice požádalo v roce 2013 Ministerstvo obrany ČR o vrácení tzv. historického majetku nacházejícího se v areálu Čerchova, mimo jiné pozemků pod vojenskou věží. Na základě usnesení vlády ze srpna 2013, kterým vláda vrácení požadovaného historického majetku schválila, bylo Ministerstvem v roce 2014 připraveno souhlasné prohlášení, na základě kterého byly městu vráceny i zmíněné pozemky. Souhlasné prohlášení ale obsahuje u každého z nich poznámku, že stavba zůstává ve vlastnictví ministerstva obrany.

Autor: Josef Babor

6.4.2016
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Mladík řídil bez řidičáku

Ilustrační foto.

Opilec tankoval ve Vránově bez placení

Planý poplach v domažlické pobočce České spořitelny

Domažlice – V úterý odpoledne zasahovali domažličtí hasiči v budově České spořitelny v ulici Msgre B. Staška.

VÍME PRVNÍ

Opět žhář. V Poběžovicích hořelo další auto

Poběžovice – Ve středu ráno mezi 5.15 a 5.40 hod. neznámý pachatel úmyslně zapálil dodávku Fiat Ducato na volně přístupném prostoru v Poběžovicích nedaleko místní školy. Podle informací Deníku se na místě našel hadr se zbytky zápalné látky. Vůz má patřit romskému majiteli.

Bělští si v Kolkovně užili jubilejní Country večer

Bělá nad Radbuzou – Posezení při country muzice je v Bělé poměrně častý způsob zábavy.

Před 90 lety zemřel lékař Josef Thomayer

Trhanov – Právě dnes, ve středu 18. října si připomínáme 90. výročí úmrtí lékaře, spisovatele a vysokoškolského pedagoga, trhanovského rodáka MUDr. Josefa Thomayera.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení