Větší pořádek v ulicích města by si přáli obyvatelé Domažlic.

„Vadí mi psí hovínka všude v ulicích,“ uvedla Aloisie Sedláčková. „Sama mám pejska, uklízím po něm.“ Psí exkrementy vadí i spoustě dalších obyvatel Domažlic. Jejich názory tlumočila zástupcům radnice vedoucí redakce Domažlického deníku Milena Cibulková na Dnu s Deníkem, který se ve středu konal na domažlickém náměstí. Starosta Domažlic Miroslav Mach reagoval rychle: „Město bohužel neovlivní chování lidí. Můžeme na ně jen apelovat třeba tím, že odpustíme poplatky za psy, bude–li město čistší. Rozhodně ale nechceme zvyšovat poplatky, protože bychom tím trestali i ty, kteří po svých psech uklízejí.“ Radnice se ale problém přesto snaží řešit a na nezodpovědné pejskaře už má ´bič´. „Díky kamerám městského bezpečnostního systému už jsme pokutovali jistou paní, kterou strážníci viděli, že po svém psu exkrementy neodklidila. Dostala pokutu 500 korun,“ dodal starosta.

Pořádek ve městě ale vyžadují občané i v další oblasti. „Není stoprocentně dodržována vyhláška o zákazu prostituce na území města,“ připomněla další poznatek občanů vedoucí redakce s tím, že němečtí sexturisté stále běžně jezdí za službami prostituek do ulic města. „Není to jednoduché. Musíme prostitutku a zákazníka chytit takříkajíc při činu, jinak nemáme možnost jim porušení vyhlášky prokázat,“ vysvětlil Mach a dodal, že i v tomto případě pomáhají strážníkům kamery. „Prostitutky se teď přemístily k autobazaru za městem směrem na Havlovice. Už jednáme s majitelem autobazaru, abychom mohli další kameru umístit i tam.“

Odpověď našel starosta i na další bolavou otázku. Janě Tulačkové, Heleně Traxmandlové i Jaroslavě Müllerové a dalším občanům chybí ve městě obchody s odlišnějším sortimentem. Všude je podle nich jen spousta asijského zboží. „Nemůžeme ovlivnit, komu soukromí majitelé domů pronajmou prostor. Snažíme se teď ale například koupit jediný volný dům na náměstí, bývalý Ural, aby nedopadl podobně,“ poznamenal Mach.