Společně s dalšími dobrovolníky poslala celkem 12 tisíc korun Ermiasovi, strýci malé Mimi, jejíž rodině Alena pomáhá již čtvrtým rokem. Za peníze postaví kurník, kozí chlívek, oplocení a pořídí zvířata.

Alena pro pomoc Mimi a její čtyřčlenné rodině založila transparentní účet. Na něj vybrala 4 700 korun. „Čtyři tisíce jsem vybrala a zbylé peníze dorovnala ze svého. Je to můj novoroční dar,“ řekla hned na úvod Alena, kterou ze začátku překvapila cena za výstavbu. „Mají tam zahrady, trávu. Slepice a kozy se mohly pohybovat volně. Pak mi ale došlo, že zázemí a plot potřebují vystavět jako obranu proti divokým zvířatům. U nás bojujeme s kunami, oni s opicemi, které za bílého dne klidně ukradnou slepici,“ vysvětlila dále Nováková s tím, že tím ona i ostatní přispěvatelé nepomáhají jen dané rodině, ale celé tamní komunitě.

V současné době i v etiopské oblasti Keffa bojují s koronou. V místě je málo práce, školy více méně nefungují a přístup k lékům je mizivý. Alena Nováková je s rodinou v neustálém kontaktu, dostává fotografie a míní pak na právě vznikajících webových stránkách o této pomoci zveřejnit i snímky z výstavby kurníku a chlívku. „Chci, aby lidé viděli, komu pomohli a jak,“ podotkla. Sama Alena se navíc rozhodla pomoct lehce pozměnit. Původně chtěla rodině poslat balíky s oblečením, hračkami a botami. „Nakonec jsem změnila názor. Tohle je přednější. Je to další krok k jejich soběstačnosti a obživě v této těžké a nevyzpytatelné době. Nicméně mám připravené tři balíky. Pošlu je o našich Vánocích, případně podle toho, jak se povede vybrat peníze na poštovné,“ řekla Alena, která se do Etiopie chystá opět vyrazit. Covid ale zastavil cestování a dal stopku i na již zakoupenou letenku.

„Uvidíme, kdy se cesta povede. Doufám, že po novém roce,“ řekla Alena Nováková závěrem s nadějí a poděkováním všem těm, kteří se rozhodli stejně jako ona pomoct etiopské rodině.

Mezi přispěvateli byly Veronika Mach, Lenka Nová, Romana Barhoňová, Eva Kočková, Aneta Vejvodová, Jitka Černoková.

Transparentní účet je stále k dispozici, jeho číslo je:  234592555/0600. Zájemci mohou přispět jakoukoli částkou, která bude využita na poštovné za balíky.

Sázení stromů na Lučině.
Skanzen ještě neotevřeli, zasadili ale stromy. Symbolizují přátelství