Hlouběji do kapsy budou muset sáhnout lidé v případě vody. Výši vodného a stočného na rok 2024 schvalovala v úterý rada města. „Vodné vyjde na 48,67 Kč/ m3, stočné na 48,02 Kč/m3. Obojí jsou ceny bez DPH," informoval starosta Stanislav Antoš s tím, že letos odběratelé platili 45,62 a 43,09 Kč/m3. „Do kalkulace ceny se významnou měrou promítl fakt, že nákup vody z vodní nádrže Nýrsko je o 4 Kč dražší, vzrostly náklady na elektrickou energii, také dochází ke změně daňových sazeb z 10 na 12 procent. Poprvé po deseti letech nemusí cenu odsouhlasit Státní fond životního prostředí, poskytovatel dotace na projekt Čistá Berounka II, projekt D," okomentoval starosta a dodal: „Většina vodárenských zařízení po městě byla v rámci této dotace zrekonstruována. Teď je povinností města, podobně jako dalších obcí, které byly podobně zvelebeny, zajišťovat fond na budoucí opravy a další modernizaci."

V listopadu zastupitelstvo schválilo novou cenu za odpadové hospodářství. V letošním roce lidé platili 650 Kč s tím, že se snižuje na 500 Kč, pokud je poplatníkem fyzická osoba, která v daném kalendářním roce dosáhne věku 15 let a osoba mladší 15 let. Pro příští rok se základní sazba zvyšuje na 750 Kč, snížená bude i nadále 500 Kč. „Město chce podpořit rodiny s dětmi, proto se poplatek za děti do 15 let nezvyšuje," konstatoval starosta Antoš. Uvedl také, že dlouhodobě se náklady na svoz a likvidaci odpadů dělí mezi město a občany v poměru půl na půl. Tyto náklady setrvale narůstají.

Slavnostní otevření koupaliště v Horšovském Týně.
Červen v kraji: Nové koupaliště, oprava mostu Milénia i tragédie na rozlučce

Potěšující zprávou jistě je, že se sníží cena za teplo z městských kotelen. Obyvatelé by měli ušetřit zhruba 25 % na každém odebraném GJ. Teplo ve městě dodává Domažlická správa nemovitostí. „Cena v Domažlicích byla nejpříznivější v letech 2017 a 2018, kdy se podařilo vysoutěžit slušné ceny za dodávky plynu na burze, pak mírně narostla. Dramaticky nárůst nastal po útoku Ruska na Ukrajinu, kdy kalkulovaná cena pro letošní rok vzrostla na 1392 Kč/GJ. Jistě pozitivní zpráva je, že kalkulovaná cena na rok 2024 je o 350 Kč nižší - činí 1042,84 Kč za GJ," sdělil Antoš.

Cena plynu v poslední době klesá, ale nedá se počítat s tím, že se dostane až na původní hodnoty. „Zdá se, že cenový šok je za námi i díky novým přepravním terminálům a plným zásobníkům po celé Evropě. O nutnosti šetřit ale není nutné obšírně mluvit, s ohledem na vlastní peněženku i životní prostředí," zmínil Antoš.