„Nemám s tím tolik zkušeností. Ale spíše bych se přikláněla k zachování hranice 15 let, která je v Čechách tradiční a která je obvyklá ve většině evropských států,“ říká Pekovićová a jako příklad uvádí jeden z čerstvých případů.

Letos 16letá dívka, která sama byla v minulosti obětí pohlavního zneužití a údajně i vícekrát, nyní čelí stejnému obvinění za to, že pohlavně zneužila chlapce narozeného v roce 1993. Přitom pochází ze sociálně slabší rodiny, od níž několikrát otec odešel a matka vystřídala několik partnerů. „Během vyšetřování vyšlo najevo, že vlastně za každou cenu chtěla být svěřena do výchovy babičce. Což se nakonec také stalo. Protože jsem tohle všechno věděla ze spisu, přibrali jsme znalce z oboru psychologie a ten uvedl, že to děvče je na mentálně na úrovni dítěte ve věku 11 až 13 let. Ale dle trestního zákona je trestně odpovědná,“ vysvětluje státní zástupkyně své pochyby.

Zároveň hned cituje jednu ´nešťastně´ udělanou právní úpravu. „Mladistvý, který v době spáchání činu nedosáhl takové rozumové a mravní dospělosti, aby mohl rozpoznat jeho nebezpečnost nebo ovládat své jednání, není za tento čin trestně odpovědný.“ V tu chvíli tedy věková hranice trestní odpovědnosti vlastně neplatí.

I mezi žalobci samotnými jsou přitom dva různé tipy názorů na řešení podobných případů. A navíc znalců psychiatrů pro děti je absolutní nedostatek. „Je jasné, že pokud 14letý kluk něco ukradne a není tam vysloveně nějaká mentální zátěž, měl by už vědět, že krást se nemá. V takových případech znalce z oboru psychologie ani nepřibíráme. U mravnostních věcí je to ale složitější. My můžeme trestní stíhání případně zastavit, ale rozhodnutí pak přezkoumává nejvyšší státní zastupitelství A to se také často stane. Soud pak ale často stejně rozhodně o zproštění.“ Podle Pekovićové by se tedy mělo mluvit spíše o úpravách posuzování jednotlivých případů.

„Vliv má i rodina. Jsou případy, kdy jsem si téměř jistá, že toho nezletilého pachatele u soudu už více nepotkám. U jiných ale vím, že je budu mít jako nezletilého i jako dospělého. To jsou takoví, kteří vyrůstají v prostředí, kde jsou krádeže běžnou záležitostí.“ Podle domažlické státní zástupkyně je současná debata o snížení hranice vyvolaná i médii, která častěji informují o případech mladých pachatelů. Takové případy ale byly i v minulosti, jen se o nich tolik nevědělo. „Třeba vloni trestná činnost mladistvých oproti narostral jen nepatrně a to ještě kvůli zpřísnění zákona ohledně řízení pod vlivem alkoholu.“