O značku se mohou ucházet výrobci z oblasti Šumavy, kteří vyrábějí potraviny, zemědělské produkty, řemeslné výrobky a umělecká díla nebo přírodní produkty. „Myslím si, že originální značku u výrobků ocení jak turisté, kteří si chtějí pořídit pravý a kvalitní suvenýr ze Šumavy, tak místní obyvatelé, kteří chtějí nákupem podpořit svého místního výrobce,“ myslí si Alexandr Fedorov, projektový manager Regionální rozvojové agentury Šumava.

A jaké výhody získáním značky pro výrobce plynou? „Získá konkurenční výhodu, zvýší se mu odbyt, bude mít lepší propagaci a reklamu, a také získá sounáležitost s regionem a vzájemnou spolupráci,“ vysvětluje Fedorov.

Jedním z výrobců, kteří se mohou pyšnit originální značkou, je například Helena Konopíková, která už dlouhá léta peče známé Krchlebské koláče. „O projektu mě před rokem informovala agentura. Bohužel jsem neměla čas, a tak jsem se o značku přihlásila až ve druhém kole. Musím říct, že nám přináší celou řadu výhod, ale hlavně je to reklama pro můj výrobek,“ říká Konopíková.

Podmínky pro získání značky Šumava – originální produkt:

Pokud výrobce splňuje certifikační kritéria, musí vyplnit žádost o značku. Vše je k dispozici na internetových stránkách projektu www.domaci–vyrobky.cz. To vše, společně se vzorkem výrobku, stačí odeslat na adresu: Regionální rozvojová agentura Šumava, 384 73 Stachy 422, k rukám Kateřině Vláškové.

Další informace lze mimo internet získat na telefonním čísle 380 120 263. Žádost je poté posouzena certifikační komisí, která rozhodne o udělení značky.