Už 86 mezinárodních řidičských průkazů vydal letos dopravní odbor MěÚ v Domažlicích. Za loňský rok požádalo o mezinárodní průkaz řidiče celkem 118 osob.

„Ke 24. červenci jsme vydali padesát mezinárodních řidičských průkazů typu Vídeň a 36 kusů typu Ženeva,“ říká vedoucí odboru Jan Koš s tím, že oba mezinárodní ´řidičáky´ se liší místem a dobou platnosti. Záleží na tom, která země ratifikovala úmluvu o silničním provozu z 19. září 1949 v Ženevě, a která zase tu z 8. listopadu 1968 ve Vídni. „Rakousko a Itálie ratifikovaly obě úmluvy, Německo a Chorvatsko ´Vídeň´, Španělsko, USA, Kanada a Anglie zase ´Ženevu´,“ dává Koš příklady a dodává, že cestující do ciziny si nemusejí dělat starosti.

Stačí, když při žádosti o mezinárodní řidičský průkaz uvedou tranzitní a cílové země. Podle toho pak zvolí úředník správný typ ´řidičáku´. „Pokud o něj občané žádají, chceme vědět, kam pojedou, neboť ani Evropa není v tomto směru jednotná,“ připomíná.

V rámci EU byl vydán fotografiemi doplněný seznam platných řidičských průkazů. „Oficiálně by měly v rámci EU platit naše národní řidičské průkazy, ale záleží na přístupu konkrétní země a jejích kontrolních orgánů,“ říká s tím, že se k němu dostaly odlišné informace lidí, kteří navštívili stejnou zemi. Někdy byl mezinárodní ŘP vyžadován, jindy ne.

„Lidé často zaměňují mezinárodní řidičský průkaz, který je o velikosti malého notýsku, s novým českým ´vzorem EU´. Pozor na to! Mohlo by to našim turistům pokazit dovolenou. Osobně doporučuji lidem, aby si opatřili mezinárodní řidičský průkaz, zejména pokud pojedou někam dál,“ upozorňuje vedoucí odboru dopravy a dodává, že investovaná padesátikoruna, fotografie a chvilka času mohou v cizině zamezit případným nepříjemnostem.

A upozornění na závěr: Mezinárodní řidičský průkaz neplatí v Česku, pouze v cizině!

Mezinárodní řidičské průkazy

Platnost: typ Vídeň (VA) – 3 roky
typ Ženeva (ZA) – 1 rok
Co je třeba k vydání: fotografie, národní řidičský průkaz, průkaz totožnosti, žádost a 50 Kč
Čekací doba na vydání: 15–20 minut