Nejprve jsme oslovili zástupce Zemědělského obchodního družstva Mrákov, které se mimo jiné věnuje chovu krůt. „Zpráva o výskytu ptačí chřipky nás nevzrušila. Pochopitelně víme, že takový problém může potkat kterékoliv družstvo nebo společnost zabývající se chovem ptáků. Abych pravdu řekl, případný výskyt ptačí chřipky a nutné vybití chovu by nás neohrozilo. Jsme velký podnik a kromě chovu krůt se věnuje řadě dalších činností. Po pravdě řečeno je pro nás horší, když maso zvířat dlouhodobě prodáváme na jatky za mizernou cenu,“ uvedl s chladnou hlavou k problému ptačí chřipky místopředseda ZOD Václav Kůstka.

V našem regionu jsou drůbeží farmy také v Myslívě a Velkém Malahově. „Pro nás se víceméně nic nemění, když nejsme v chřipkou ohroženém pásmu. Naši zaměstnanci se při vstupu do hal převlékají, což platí celoročně. Do hal je zakázán přístup jiných osob,“ uvedl jednatel firmy Česká drůbež Petr Červený.

Pouze malou změnu režimu jsme v souvislosti s výskytem ptačí chřipky v Česku zaznamenali v H. Týně. „Naše společnost chová pštrosy, které nemůžeme nechat zavřené. Už v minulosti jsme proto udělali následující opatření. Vodu i krmivo podáváme pštrosům v jejich stáji. Je samozřejmě zpřísněná osobní hygiena a od tohoto týdne jsme pro všechny případy zrušili dvě exkurze školáků, které měly přijít,“ uvedl zootechnik splečnosti Fadis Horšovský Týn František Nejedlý.

Jsou na případnou nákazu lidí virem ptačí chřipky připraveni hygienici? „Jsme připraveni. Krajská hygienická stanice má prostřednictvím ministerstva zdravotnictví k dispozici antivirotika. Léky v případě potřeby uvolní pro lidi, kteří přišli do styku s nemocnými ptáky, a pak je 20 dní musí sledovat,“ řekl Deníku vedoucí domažlického pracoviště KHS Plzeň Michael Koptík.