„V rámci předmětu veřejné zdravotnictví jsme chtěli dokázat, že prevenci umíme dělat aktivně. Napadla nás právě mateřská škola a rozhodli jsme se zaměřit na děti, které brzy půjdou do školy,“ uvedla Deníku učitelka Lenka Fořtová s tím, že dopravní hřiště zvolili také proto, že úrazy vzniklé na silnici patří mezi nejčastější příčiny pobytu v nemocnici.

Volba padla na ´mateřinku´ z Benešovy ulice. „Když nám preventivní akci nabídli ze zdravotnické školy, neváhali jsme. Přivedli jsme dnes jedenadvacet dětí ve věku pět až šest let,“ uvedla učitelka předškoláků Jitka Krhounová . Během dvouapůlhodinové akce na dopravním hřišti si v rámci projektu vyzkoušely děti jízdu na kolech a koloběžkách po hřišti řízeném semafory, dále také jízdu zručnosti. Chlapcům a děvčatům se věnovalo pětadvacet příštích zdravotních asistentů (také chlapci), kteří je učili v praxi zásadám první pomoci. Za jejich dohledu děti poznávaly a malovaly základní dopravní značky. Za dobře splněný úkol čekala na předškoláky sladká drobnost.

„Mám už plnou kapsu bonbonů,“ hlásila nám Danielka Frčková, která v ten den právě slavila šesté narozeniny. „Oceňujeme nejen vstřícnost zdravotnické školy, ale i rodičů našich dětí. Na dopravní hřiště nám dopravili kola i přilby,“ pochvalovala si učitelka z mateřské školy Jitka Hrbáčková. Dvacítka dětí prošla postupně všemi stanovišti, která pro ně druháci ze zdravotnické školy připravili. Předškoláci si vyzkoušeli i takové činnosti, jakými jsou ´pumpování´ kola a obvazování různých ran, které na figurantech budoucí zdravotníci ´vytvořili´.

„Pro naše děti to byla zajímavá akce, velké zpestření a zároveň poučení. Nyní, před prázdninami, to budou obzvláště potřebovat. Musím říci, že se naše děti ani chvilku nenudily,“ prohlásila učitelka dětí Jitka Krhounová. A jak byly spokojeny s průběhem společné akce pedagožky zdravotníků Lenka Fořtová a Veronika Němcová? „Naši studenti se s dětmi brzy skamarádili. Bylo to fajn a je dobré, že si děti ze hřiště odnesly nejen hezké zážitky, ale i rady, které mohou v budoucnu potřebovat,“ uvedla Němcová. „Chtěla bych poděkovat panu Sloupovi z domažlické Autoškoly pod Vavřincem. Oslovili jsme ho, prostory na dopravním hřišti U Jezera nám zajistil, vyšel nám maximálně vstříc,“ zakončila učitelka zdravotníků Lenka Fořtová.