„Studentů, kteří jdou k opravným zkouškám, je dost, ale je to dáno tím, že jsme největší škola v regionu,“ sdělila zástupkyně ředitele Jarmila Ledvinová. „Předměty, ze kterých se opravné zkoušky skládají, jsou různé. Je to opravdu průřez.“

Na známky za uplynulý školní rok ale čeká i další skupinu studentů. „Probíhá také doklasifikování odborného výcviku u žáků, kteří se ho pravidelně během školního roku neúčastnili,“ poznamenala Ledvinová.

Studentům Středního odborného učiliště v Domažlicích působil v nedávno ukončeném školním roce největší problém německý jazyk. „Asi nejvíce opravných zkoušek skládají naši žáci právě z němčiny,“ informovala zástupkyně ředitele domažlického učiliště Zdeňka Buršíková. „Opravné zkoušky začaly včera a dnes už končí. Studenti mohou dělat maximálně dvě zkoušky, a to jednu v jeden den. Podařilo se nám všechny zkoušky rozvrhnout do dvou dnů.“ V komisi, před kterou studenti nastupují, sedí jako předseda většinou jejich třídní učitel a další dva pedagogové vyučující předmět, ze kterého se opravná zkouška skládá.

Ne všem studentům se ale ´opravky´ vydaří. „Už nyní vidíme, že všichni studenti do dalšího ročníku neprojdou,“ uvedla zástupkyně ředitele horšovskotýnské školy Jarmila Ledvinová. Neúspěšní žáci mají obvykle při řešení situace několik možností. „Pokud jim to ředitel školy povolí, zopakují si ročník,“ uvedla Zdeňka Buršíková.

Další možností, kterou nabízí většina škol, je přestoupit na jiný, pro žáka vhodnější obor. „Například z Mechanika – seřizovače na Obráběče kovu,“ vysvětlila Buršíková. Poslední, asi nejméně lákavou možností je pak studium zcela ukončit. A hledat jinou školu.