U každého pacienta, který o kartu požádá, bude evidováno, které léky mu byly kdy v naší lékárně vydány, a díky tomu budeme moci posoudit, zda se nejedná o rizikovou kombinaci. Problém se nazývá léková interakce. Je definována jako ovlivnění účinku léku jiným lékem, nápojem či jinými chemickými látkami z okolního prostředí. V klinických studiích bylo prokázáno, že lékové interakce jsou podceňovaným zdrojem nemocnosti populace.

Bylo zjištěno, že asi 5 % hospitalizací je zaviněno nesprávnou kombinací podávaných léků. Většina lékových interakcí může za určitých podmínek pacienta ohrozit, někdy však lze vzájemné působení léčiv i využít, třeba při terapii vysokého tlaku, epilepsie či bolesti. Ještě více je podceňováno vzájemné působení léků s různými složkami potravy. Asi k nejznámějším potravinám ovlivňujícím působení léků je grapefruitová šťáva a extrakt z třezalky.

Víte například, že léky užívané proti překyselení žaludku – antacida, je třeba užívat s nejméně 2-3hodinovým odstupem od aplikace jiných léků podávaných ústy? Že totéž platí při užívání tzv. živočišného uhlí nebo přípravků s vápníkem či hořčíkem v jakékoli formě? Nebo že léky s projímavým účinkem velmi výrazně snižují vstřebávání ostatních léků a tím snižují jejich účinek? A také že kombinace velkého množství léků s alkoholem může někdy znamenat značné posílení jejich účinku a tím také jejich nežádoucích účinků?

Jsme připraveni vám tohle vše a mnoho dalšího objasnit. Kromě spousty užitečných informací má u nás každý držitel klientské karty nárok na slevu. Těšíme se na vaši návštěvu!!!

Kolektiv Lékárny Na Bábě Domažlická nemocnice, a.s.