„Kalamita v našich lesích a převážně i v Lesích České republiky v našem regionu je již zpracovaná,“ uvedl Deníku k náledkům vichřice ředitel Domažlických městských lesů (DML) Jan Benda. Škody však překročily původní předpoklady.

„Měli jsme sice zmapované škody, ale během postupné těžby v těchto oblastech se často stalo, že nám stromy dále přepadávaly. Ještě v červenci byly zaznamenány při vyhlídkových letech další. Například na Bystřici nám vzala místní smršť zhruba hektar smíšeného lesa, vyvrácené stromy byly zjištěny i jinde,“ dodává Benda.

Jen v městských lesích bylo vytěženo na 20 tisíc kubíků kalamitního dřeva, což je obvyklý roční objem těžby. Přitom ještě před Kyrillem a také po něm probíhala a bude i nadále pokračovat běžná těžba. „Objevil se kůrovec. A i když počasí v průběhu léta bylo poměrně chladné a pro jeho rozvoj nepříznivé, musíme se s kůrovcem vypořádat,“ říká ředitel DML s tím, že vůbec nejhorší situace s kůrovcem byla v roce 2003.

Škody po lednové vichřici byly pro majitele lesů o to citelnější, že následovaly potíže s odbytem dřeva. V souvislosti s převisem nabídky klesla i jeho cena. „Bylo zařazeno jako méně hodnotné, jeho cena výrazně poklesla a podle sortimentu nám za ně platili zpracovatelé až o 30 procent méně než obvykle,“ líčí Benda a dodává, že i dříví podléhá zkáze.

„Je to živý organismus, který se za určitých podmínek rozkládá. Proto se stříkalo vodou, aby se prodloužila jeho životnost,“ vysvětluje. Následky kalamity nestačí v lesích během tohoto roku zcela odstranit. Budou je řešit i v příštích letech, hlavně co se týče oprav přibližovacích cest a zalesňování.