Na západě Čech se nachází celá řada židovských hřbitovů. Některé postupně chátrají, jiné ale našly svoje příznivce, kteří se je snaží opravit. Postupně by však měly být zrekonstruovány všechny hřbitovy, které jsou ve vlastnictví Federace židovských obcí v ČR, sídlící v Praze.

Jeden z hřbitovů, který federaci patří, je židovský hřbitov v Puclicích. Nalézá se jihozápadně od obce na kraji lesa. Založen byl údajně v roce 1750 na ploše 1924 metrů čtverečních. Na hřbitově se zachovalo na dvě stě náhrobních kamenů a do dnešních dnů stojí také budova márnice. Za jeho správu a údržbu je zodpovědná firma Matana. „V roce 2006 byla od zřícení zachráněna budova márnice, která se nachází v severovýchodním rohu hřbitova,“ uvedl Mojmír Malý ze zmíněné firmy.

Hřbitov je známý i v okolí, zejména ale u obyvatel Puclic. „Chodíme tam téměř každý den na procházky se psem. Hřbitov sice není hezký, ale teď se to tam začíná opravovat, takže jako památka se mi to tam líbí,“ uvedla obyvatelka Puclic Věra Volfová s tím, že se v obci často objevují turisté a ptají se, kde hřbitov je a jak se k němu dostat.

Opravy a rekonstrukce židovského hřbitova v Puclicích by měly pokračovat i do budoucna. „Našimi nejbližšími záměry jsou oprava hřbitovní zdi a vstupní brány, dokončení opravy budovy márnice s využitím interiéru pro umístění jednoduché pamětní expozice a oprava a restaurování všech povalených, rozbitých nebo nestabilních náhrobků. Cena těchto úkonů by se měla pohybovat kolem sedmi set tisíc korun,“ vypočítává Malý. Areál hřbitova je po celou dobu prací uzamčený. Prohlédnout si ho je možné jen po domluvě se správcem hřbitova Zdeňkem Kozou z Vránova. „Na starosti dále máme židovský hřbitov v Domažlicích, Loučimi, Mutěníně a Poběžovicích,“ uvedl Malý.

Právě posledně jmenovaný hřbitov má příznivce i mimo federaci. O opravu a rekonstrukci se zatím stará Občanské sdružení Abraham. V roce 2006 se nadšenci kolem Anny Váňové z Poběžovic pustili do oprav tohoto naprosto zdevastovaného areálu. „Hřbitov opravujeme na vlastní náklady, protože je to pro nás památka a chceme, aby fungoval. S federací spolupracujeme. V současné době už bude hotová spodní část a 29. června budeme hřbitov otvírat pro veřejnost. Zároveň pořádáme Dny židovské kultury,“ upozorňuje Anna Váňová.