O půlnoci z pátku na sobotu Vraní vrch začne vysílat programy České televize a Novu už jen digitálně. Primy se změna nedotkne, protože ta využívá malý analogový vysílač v Domažlicích. „Analogové vysílání z Krašova půjde naladit jen ve vyšších oblastech, jako jsou Díly, horní část Chodova a podobně. Lidé kupují satelity i set–top–boxy, kterých se prodává víc. Většina lidí má doma víc než jednu televizi a na každé chtějí koukat na něco jiného,“ vysvětlil Petr Řezníček z Elektro Efektu.

Týden před vypnutím analogu došlo na domažlické radnici ke střetu starostů obcí z pohraničí, kde jsou se signálem z Vraního vrchu problémy, se zástupci České televize a Radiotelekomunikací. „Dostali jsme se do fáze, kdy bychom si už měli otevřeně říkat celou pravdu o digitálním vysílání, že to není jenom o lepším obrazu a zvuku. Je to také o výměně antén, pořízení set-top-boxu ke každému televizoru, pokud nechceme sledovat stejný program, ale i o úpravách společných antén, o kostičkování a zamrzání obrazu,“ uvedl technický ředitel České televize Rudolf Pop.

Podle Karla Smutného z Klenčí pod Čerchovem je pro některé obyvatele jediným řešením pořízení satelitu. „Ne každý si jej ale může dovolit. Jinak ale neuvidí vůbec nic, i když každý musí platit koncesionářské poplatky,“ rozčiloval se starosta městyse. Ke kritice se přidal i starosta Bělé nad Radbuzou. „Dřív vám při sledování fotbalu běhalo v televizi čtyřiačtyřicet hráčů. Ale alespoň běhali. U digitálu vám obraz zamrzne a rozloží se,“ řekl Picka v nadsázce.

Zda a jak jsou na změny připraveni diváci, ukáže tento pátek. Podle prodejců elektroniky nemá zařízení na příjem digitálu asi 20 % lidí. „Kolik jich je ve skutečnosti, to uvidíme v sobotu ráno“ uvedl Petr Hojda z Hojda elektro.

Podle jeho vyjádření nebude digitální vysílání z Vraního vrchu dostupné asi pro dvacet procent obyvatel Bělé, Železné či Čečína. „To mám dvěma stovkám lidí říct, kupte si satelit? Na to, že jde o tak zásadní zásah do života lidí, to není dobře zvládnuté,“ dodal bělský starosta, pro něhož prý není překvapením, že „zaspal“ stát. „Ale že tuto zásadní věc nezvládla média, jakými televize jsou, to mě překvapuje. Říct týden před vypnutím, že už bychom si měli říkat otevřeně celou pravdu, to snad zástupci České televize ani nemyslí vážně.“

Veřejnoprávní televize musí podle zákona zajistit signál pro 95 % populace. Komerční televize jen pro 70 procent obyvatel České republiky. „Do 70 procent se to televizi vyplatí, od 70 do 90 procent už je to pro ni drahé a vyšší pokrytí už je hodně drahé,“ vysvětluje šéf projektu digitalizace ČT Pavel Hanuš. V místech, kde není z různých důvodů možné zavést zemní digitální signál, proto doporučuje nákup satelitu.

Vyřešena je už situace v Nemanicích, které se vzhledem k poloze 10 kW vysílače na Vraním vrchu ocitly v zákrytu. Signál je totiž šířen do Čech ve dvou směrech, aby nedocházelo k rušení až desetkrát silnějšího signálu německých televizí šířeného z Hogen Bogenu. „Radiokomunikace nám tady před několika měsíci vybudovaly zemský opakovač. Signál tu teď mají všichni. Jeho kvalita však kolísá při špatném počasí. Ale to se prý bude řešit,“ popsal zkušenosti Ivan Bartošek, starosta Nemanic.