Uvažuje se také o posunutí rychlosti na dálnici na 160 km/h. Počítá se s ´umazáváním´ bodů v případě, že řidič absolvuje kurz bezpečné jízdy. Bez ztráty bodů by také mohlo být telefonování při řízení a nesvícení přes den. Zda tyto změny budou schváleny, ukáže čas. Ne všem řidičům, které jsme oslovili, by se změny líbily.

„Kdyby to prošlo vládou a byly tyto změny schváleny, určitě bychom měli všichni radost. V současné době nemůžeme jako řidiči dělat vůbec nic. Volnost by možná prospěla. Myslím, že bodový systém nebyl přijat tak, jak si všichni mysleli. Většina řidičů za ta omezení,co jsou, dělala naschvály. Ale to je čistě jen můj názor,“ řekl Zdeněk Kopečný z Domažlic, který automobil řídí již čtyřiadvacet let.

„Nevím, jestli je to dobrý nápad mírnit bodový systém. Například ta rychlost na dálnici. Myslím, že ´stotřicítka´ je velká rychlost. 160 kilometrů za hodinu, to může být přímo vražedná rychlost. Telefonování taky, každý bude s někým mluvit a přestane se věnovat řízení. Nejsem zastáncem změn. Doufám, že návrhy neprojdou,“ sdělila Deníku Karolína Mouravská z Klatov, která řidičský průkaz nevlastní.

„Jsem určitě pro. Konečně nějaký rozumný návrh,“ řekl Deníku Karel Trnovský ze Kdyně, který si, jak uvedl, rád zajezdí na dálnici poněkud rychleji. Bohužel se nám nepodařilo kontaktovat tiskovou mluvčí Okresního ředitelství Policie ČR v Domažlicích.

V současné době jsou v bodovém systému například tato omezení: překročení rychlosti v obci o méně než 20 kilometrů za hodinu – bloková pokuta 1 000 Kč, ve správním řízení 1 500 až 2 500 Kč. Užívání jiné registrační značky, než která byla vozidlu přidělena – bloková pokuta na místě 2 000 korun, jinak řidič zaplatí 1 500 až 2 500 korun.

Další návrhy změn
  • Zmírnit sankce za prošlé osvědčení profesní způsobilosti – dosud nulová tolerance, nověaž´o 10 tisíc korun
  • Zvýšit hranici pro odebrání řidičského průkazu z 12 na 18 bodů
  • Změnit sankce pro řidiče, kteří nejsou držiteli příslušného řidičského oprávnění – dosud 7 bodů, pokuta 25 – 50 tisíc Kč, zákaz řízení na 6 – 12 měsíců, nově pokuta 0 – 25 tisíc Kč
  • Neplatit za zranění sebe sama
  • Zmírnit pokutu za parkování na místě pro invalidy – pokuta 5 – 10 tisíc Kč, zákaz řízení na 6 – 12 měsíců, nově pokuta 0 –10 tisíc Kč, 0 – 5 tisíc Kč blokově