„Učíme v autobusu samovyšetření prsů, neboť počet žen trpících tímto závažným onemocněním stoupá,“ řekla nám u vchodu Martina Kupcová, členka Mládeže Českého červeného kříže, která jezdí s týmem jako hosteska.

„K výuce samovyšetření používáme modely, v nichž jsou útvary – nádory. Dále dáváme lidem vyplnit anonymní dotazníky, ale někteří spěchají, takže je vyplní podle mého odhadu tak dvě třetiny příchozích. Důležité je, že si hlavně ženy udělají alespoň pár minut času na návštěvu autobusu,“ uvedl Deníku koordinátor projektu Ondřej Klíč.

„Kampaň je letos zaměřená i na chlapy. Nezřídka se stává, že jsou to právě oni, kteří při pohledu na náš autobus svoji partnerku donutí k návštěvě,“ podotkla Kupcová. Anonymní dotazník, který návštěvníci autobusu vyplňovali, byl určen pro obě pohlaví. „Jsme tady na výletě, viděli jsme autobus, tak jsme vstoupili. Chtěli jsme zkusit prevenci,“ přiznala se nám Táňa Trávníková ze Sokolova.

Podobně na tom byla i obyvatelka Domažlic. „Hlavní důvod, proč jsem přišla, je vyzkoušet si vyšetření na modelech a dozvědět se něco více. Pokládám to ale za velice intimní záležitost, takže vám neřeknu jméno,“ uvedla jedna z žen. Do autobusu vešla toho dne více než stovka zájemců.