VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zážitky z Ameriky nelze popsat, ty se musí zažít

SEDLICE U ZAHOŘAN -S řadou neuvěřitelných zážitků se vrátil ze Spojených států amerických třiadvacetiletý Miroslav Kaigl, který se zde nejprve představil v roli baseballového sudího na prestižním turnaji Světové série a posléze s kamarádem Vladimírem Richtrem poznával proslulé přírodní památky.

9.12.2007
SDÍLEJ:

Mladý baseballový sudí Miroslav Kaigl řídil několik zápasů prestižního turnaje Světové série ve Spojených státech amerických. Foto: archiv M. Kaigla

Cesta do Ameriky

Ta vznikla na základě pozvání Bobyho Thorna, což je americký baseballový rozhodčí. S ním jsem se před několika lety seznámil na turnaji ´Belgie Open´ v Antverpách. Letos měl k nám přijet pískat na Pražském baseballovém týdnu, ale bohužel se mu to nehodilo, tak mě namísto toho pozval na pískání proslulého Turnaje světové série v americkém Phoenixu. A této nabídce jsem neodolal a spolu s dalším kolegou, rozhodčím České baseballové asociace Vladimírem Richtrem, jsme na prestižní turnaj odcestovali.

Turnaj Světové série

Turnaj světové série se koná tři týdny, přičemž letos na něm startovalo okolo 330 týmů nejen ze Spojených států amerických. Představili se na něm hráči, kteří mají ambice hrát nejvyšší baseballové soutěže, včetně Magic League. Dokonce zde hrály týmy Mexika a Dominikánské republiky. Navíc ´Dominikánci´ hrají ligu, když má Magic League pauzu, takže nastoupili k duelům vynikající baseballisté. Měl jsem tu čest i jejich utkání pískat.

Řízení zápasu

Spolu s Vláďou jsme řídili utkání prostředního, tedy druhého týdne. Samotný turnaj je rozdělen do několika divizí. My sami jsme pískali divizi nad 25, 30 a 40 let, 65 let a více a mimo jiné také speciální kategorii, ve které se utkávají otcové se syny.

Zážitek z turnaje

V jednom z duelů házel jeden otec za jeden velmi prestižní klub, hrající nejvyšší baseballovou americkou soutěž, bohužel nevzpomenu za který. Přestože mu bylo 75 let, dokázal odpálit neskučné nadhozy. A právě zde bylo vidět, že baseball je sport Ameriky, a míček umí odpálit každý. I kdo se k tomu postaví prvně, ví, kam má odpalovat, kam má běžet, co má dělat, což je jinak vzhledem k nám Evropanům a i zbytku světa nesrovnatelné.

A to není vše. Dokonce jsem s Vláďou Richterem pískal jeden duel, ve kterém 75letý hráč nadhazoval a odházel ´complet game´, což znamená celé utkání od první do deváté směny. Na začátku zápasu jsem si říkal, že to nemůže zvládnout, vždyť teplota ve stínu se pohybovala okolo 34 stupňů Celsia, navíc ten jeho věk. Dával jsem mu tak dvě směny s tím, že toho bude mít ´plné kecky´. Ale doopravdy odehrál celé střetnutí.

Obrovský přínos

Zcela určitě to pro nás byla nesmírná zkušenost. Poznali jsme zemi, která je kolébkou baseballového sportu. Navíc jsme přímo poznali rozdíly mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými nejen v přístupu k rozhodčím. Člověk cítil, jak sami Američané k baseballu přistupují, jak jsou hrdi na tento sport a že ví, jak se která situace hraje, což u nás není běžné. V Phoenixu nikdo nepřemýšlel, jak má hrát v dané situaci odpal, rovnou ho zahrál. U nás je vidět, že hráč tápe, kam má míček hodit nebo co vlastně s ním má dělat.

Přístup k rozhodčím

Pískali jsme zápas domácího týmu Chicago Kaps a nutno říct, že po celé utkání se o nás starali. Měli jsme neustále k dispozici pití, navíc se nás ptali, jestli něco nepotřebujeme. Celé střetnutí tak o nás pečovali. Za prvé to byla jejich jakási taktika získat si rozhodčího na svou stranu, na druhé straně to klub bral jako domácí povinnost postarat se o sudího tak, aby se během zápasu cítil dobře, což se u nás říct nedá. V naší republice se hraje pořád na psychický tlak na rozhodčího a to má za důsledek, že sudích je v dnešní době zde málo. Buď odchází nebo nemají zájem pískat jenom z tohohle důvodu.

V Americe hráči také, když jim ´teče do bot´, jdou rovněž diskutovat s rozhodčím, ale v rámci slušného chování. Přijdou za ním a ví, jakým způsobem mají položit otázku bez nějaké arogance nebo bez něčeho podobného. Zeptají se mě, jestli jsem si jistý, jestli to tak bylo, jestli jsem to takhle mohl vidět. Oni ví, kdy za sudím mohou přijít a zeptat se ho. Navíc se snaží diskutovat v případě, kdy vidí, že rozhodčí udělal něco, co neměl.

Pozvání na příští rok

Pozváni jsme i na příští rok. Jak již jsem řekl, překvapil mě přístup jak manažerů, tak i hráčů k nám rozhodčím. Po zápase přišli, poděkovali pokaždé za to, že jsme jim střetnutí odpískali. Navíc s námi prohodili pár slov. Získali jsme tak spoustu kontaktů a i kamarádů, takže pro nás oba to byl obrovský přínos. Pokud budu mít dost finančních prostředků, tak bych příští rok vyrazil rád do Ameriky znovu.

Ubytování

Po příletu do Ameriky jsme bydleli u Bobyho Thorna v třípatrovém domě s garáží u jezera. U něho jsme zůstali tři dny, během nichž jsme se aklimatizovali a srovnali i s časovým posunem. Spolu s Bobem jsme rovněž navštívili Virginia City Následně jsme se přesunuli do Phoenixu, kde jsme absolvovali v roli rozhodčích turnaj Světové série.

Po jeho skončení jsme opustili hotel a pronajali si auto, se kterým jsme vyrazili po přírodních parcích a zajímavých místech po Spojených státech amerických. Vyrazili jsme například do Grand Caňonu, Las Vegas, L.A. Hollywood, Beverly Hills, National Sequoia Parku či San Franciska. Během týdne jsme stihli dost velkou okružní jízdu, viděli jsme spoustu míst a rozmanitostí americké země, ať už to byla příroda nebo města.

Málem nehoda

Hned při prvním dnu naší okružní jízdy jsme byli málem účastníky dopravní nehody. Ve 140 kilometrové rychlosti auto před námi přejelo do protisměru, kde se srazilo s protijedoucím vozidlem. My jsme se naštěstí srážce vyhnuli. Byl to nepříjemný zážitek, zvláště když jedno z aut ihned po nárazu začalo hořet. Nikdo naštěstí nezemřel, skončilo to zraněními několika cestujících.

Pro nás to byla jakási výstraha dopředu a přibrzdila nás v našem ´americkém snu´. Ale vše jsme v pořádku přežili a výlet po zajímavostech v Americe si náležitě vychutnali. Zážitky, kterých bylo spoustu, nelze vyprávět, to chce zažít na vlastní kůži.

Návštěva Grand Caňonu

To bylo něco neuvěřitelného. Slyšet o tom a vidět to, to je hrozně velký rozdíl. My jsme si pronajali helikoptéru a lítali nad tímto proslulým kaňonem. Ten respekt, který člověk poté z přírody dostane, když si uvědomí jak velký je Grand Caňon a jaká tečka jsme byli jako helikoptéra, těžko lze popsat. Grand Caňon je hluboký 1,6 kilometru a my jsme nad touto obrovskou ´dírou´ letěli třicet minut.

Během letu a po návratu jsem se dozvídal další zajímavosti o tomto místě a mimo jiné i to, že od té doby co je možné cestovat tímto kaňonem, zahynulo zde šest set lidí, z toho 114 při pádu vrtulníkem. Jsem každopádně rád, že jsem mohl Grand Caňon a další zajímavá místa v USA navštívit. Historii v

Americe je těžké poznávat nebo sledovat, jelikož žádnou nemají. Památky jsou zde sto, sto padesát let staré. Naopak přírodní památky to je naprosto neuvěřitelného. Jsem rád, že jsem ty největší mohl navštívit a už při mém nedávném pobytu v Americe jsem si říkal, že se sem určitě vrátím.

9.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 23 000 Kč Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků Obsluha čerpací stanice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce ve venkovním prostředí., Možnost i brigádně, 12 hodinové směny, pouze denní., Výhoda: ŘP sk. B, praxe v oboru, znalost NJ, zaměstnavatel si může vyžádat výpis z rejstříku trestů., Zajímavé finanční ohodnocení + benefity.. Pracoviště: Tomáš kubálek - čerpací stanice robin oil, 345 32 Česká Kubice. Informace: Tomáš Kubálek, +420 606 245 007. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 28 000 Kč Specialisté v oblasti účetnictví úředník - referent/ka účetního úseku. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň: komplexní a ucelené účtování v rámci okruhu účetnictví, zajišťování fakturace úseku. Příprava a zpracování údajů a provádění dalších úkonů k výpočtu výše platu, náhrad platu, případně další plnění, dávek nemocenského pojištění, k zajišťování srážek z platu, ke zjišťování výpočtu a odvodu daně z příjmu, pojistného. Provádění registračních a oznamovacích , činností a vztahů týkajících se zaměstnanců organizace. Výpočet výše platu, zajišťování výplaty. Zúčtování platu, náhrad platu a další plnění, výpočet a provádění srážek z platu, zajišťování agendy daně z příjmu ze závislé činnosti, pojistného., Požadavky: vyšší odborné nebo střední vzdělání s maturitou ekonomického zaměření, znalost zákona č. 563/1991 Sb.,o účetnictví a zákona a zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, dobrá uživatelská znalost práce na PC, dobré komunikační schopnosti, samostatnost, spolehlivost a zodpovědnost. , Uchazeč podá písemnou přihlášku s těmito náležitostmi:, -jméno, příjmení uchazeče, datum a místo narození, státní příslušnost a místo tvalého pobytu., -číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana., -datum a podpis uchazeče, K přihlášce je nutno přiložit: strukturovaný životopis s výpisem dosavadních zaměstnání a odborných znalostí týkajících se administrativních a účetnických znalostí. výpis z evidence Rejstřík trestů ne starší 3 měsíce, úředně ověřenou kopii o nejvyšším dosaženém vzdělání, písemný souhlas se zpracováním osobních údajů pro účely tohoto výběrového řízení ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady 2016/679 a zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů v platném znění., Odměňování dle nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě - platová třída 9, platový stupeň podle započitatelné odborné praxe, po zkušební době osobní příplatek., Přihlášku s požadovanými doklady uchazeči zašlou nejpozději do 12.11.2018 v uzavřené obálce , označené "NEOTVÍRAT - VŘ" na adresu Městské centrum sociálně rehabilitačních služeb - domov pro seniory, Baldovská 638, 344 01 Domažlice.. Pracoviště: Městské centrum sociálně rehabilitačních služeb - domov pro seniory., Baldovská, č.p. 638, 344 01 Domažlice 1. Informace: Petra Vařechová, +420 379 725 853. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Krupiéři 24 000 Kč Krupiéři INSPEKTOR A PIT BOSS. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Znalost AJ + NJ a zkušenosti s pozicí krupiéra jsou výhodou. Je požadována flexibilita a spolehlivost. Požadujeme příjemné vystupování, zaškolení probíhá na místě., Nabízíme: doprava z Domažlic zdarma, Nutný e-mailový kontakt.. Pracoviště: Trans world hotels & entertainment, a.s., 345 32 Česká Kubice. Informace: Jana Plasová, +420 603 440 803. Výroba - Výroba Obsluha strojů 26 500 Kč Seřizovači a obsluha konvenčních strojů na broušení Brusič nástrojů. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme: stravenky, náborový příspěvek, penzijní připojištění, 13. plat., Nutný telefonický nebo e-mailový kontakt.. Pracoviště: Pfeifer holz s.r.o. - závod trhanov, 345 33 Trhanov. Informace: Marie Chmelíková, +420 379 414 013.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opustili nás

Setkání s hejtmanem v Plzni - Josef Bernard

Vyberte otázky, na které hejtman odpoví

Sražení policistky, hrad pod palbou: a sumec albín: prohlédněte si videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 20. až 21. října 2018.

Hokejová Plzeň po obratu slavila třetí výhru v řadě

Od druhé minuty nedělního souboje s Litvínovem sice hokejisté Škody Plzeň prohrávali, ale přesto nakonec slavili doma vítězství 4:1 a v extralize jsou po dvanácti kolech třetí o skóre před Libercem.

Noční požár způsobil škodu 30 tisíc

Kdyně, Brnířov – Čtvrteční noční požár rozsvítil místo pod kopcem Bezný.

Tradiční dušičková výstava

Duchové, netopýři, usměvavé i děsivé dýně a spousta dalších výrobků, které vytvořil nespočet šikovných rukou dětí ze základní a odborné školy a z dětských domovů ve Staňkově a Hostouni.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT