„Nikdy v životě jsem první pomoc nemusel nikomu dávat,“ řekl nám nad simulovaným zraněním cyklistky – otevřenou zlomeninou nohy – Milan Černý z Domažlic. „Když takové zranění člověk vidí ve skutečnosti, je to úplně jiné. Kdyby to bylo doopravdy, nohu bych znehybnil, ránu překryl a raději honem rychle zavolal doktora,“ dodal.

Ne všichni, kteří se přišli na ukázky poskytování první pomoci připravené Oblastním spolkem Českého červeného kříže v Domažlicích podívat, byli takto sdílní. Našli se i jedinci, které pohled na „krev“ viditelně „rozhodil“. Anonymně pak přiznali, že je pohled na cizí krev děsí.

Na rozdíl od nich si skvěle počínali mladí zdravotníci ze Základní školy v Zámeckém parku v Horšovském Týně pod vedením učitelky Jany Fialové. „Pozvali jsme je tak trochu za odměnu, neboť výborně reprezentovali náš okres v soutěži hlídek mladých zdravotníků,“ uvedla ředitelka OS ČČK v Domažlicích Marie Kestová. Dodala, že figurantky pro tuto akci uvolnila domažlická střední zdravotnická škola a zranění jim “vytvořila“ zdravotní sestra z Domažlické nemocnice Václava Sazamová.

„Myslím si, že je to výborná věc, když lidé mohou vidět, jak mají první pomoc poskytnout,“ řekl nám při pohledu na skupinku dětí, které názorně předváděly na speciální figuríně umělé dýchání a srdeční masáž, domažlický starosta Miroslav Mach. Podobnými slovy na akci, při níž sestra ČČK měřila zájemcům tlak a další z Domácí péče Domažlice pak na vyžádání cholesterol a cukr v krvi, reagoval místostarosta Pavel Wolf.

Občané měli zároveň u kašny možnost poradit se o zdravém životním stylu: zvážit se, zjistit obsah vody a tuku v těle a na základě těchto a dalších skutečností se dozvědět svůj „skutečný věk“.