„S těmito koši u nás máme velice dobrou zkušenost. Lidi je využívají, situace se oproti minulosti hodně zlepšila, i když nezastírám, že se najdou majitelé psů, kterým tyto koše nic neříkají. Celkově však mohu říci, že to nebyla marná investice,“ říká tajemník z Bělé nad Radbuzou Pavel Votruba.

Zcela ne tak dobrou zkušenost s využíváním košů má město Domažlice. „Lidi do nich háží cokoliv, a to i přímo na náměstí. Právě dnes ráno jsem šel kolem parku u pošty a z koše na psí exkrementy koukaly PET lahve. třebaže v sousedství je dostatek košů na odpadky. Stává se nám, že vandalové odtrhnout od košů sáčky a rozhazují je po okolí,“ popisuje zkušenost pracovníků Domažlických technických služeb Jaroslav Zavadil.

Ani v Horšovském Týně není situace lepší. „Koše na exkrementy máme, ale spíše než pejskaři je využívají pochybné existence. Dáte balíček sáčků a zachvíli je pryč. Jsou tady lidé, kteří jsou nevychovaní a nerespektují pořádek. Pouští psy na trávu, hlavně na sídlištích. Hromádky po nich pochopitelně neuklízejí. Přál bych vám vidět naše zaměstnance, když musejí sekat. Exkrementy létají na ně i všude kolem. Vím o člověku s bojovým psem, který po něm zásadně neuklízí. A dokažte mu, že onu věc na trávníku ztratil právě jeho pes. Jako dobrý příklad mohu uvést dvě paní s pejsky, které naopak koše využívají. Jedna si dokonce nosí vlastní lopatku, tu papírovou přiloženou k sáčku u koše nevyužívá,“ říká šéf Bytesu Horšovský Týn Zdeněk Křivka.

Dodává, že co se týče majitelů psů a jejich miláčků je špatná situace na Podhájí: „Nejvíc mne rozčílí, že si občané berou i přes zákaz s sebou psy na pláž a dokonce je tam koupají.“ V H. Týně už uvažovali o koupi vysavače na psí exkrementy. „I když nevím proč, stojí 119 tisíc korun, což je pro nás jako investice nemyslitelné,“ dodává Křivka.

Ne příliš dlouhou dobu mají koše na psí exktrementy v zámeckém parku v Poběžovicích. Jak vypadá situace tam? „Nic, moc. Nakoupili jsme ke košům papírové sáčky, které nejsou právě levná záležitost. Když je ke košům pracovníci technických služeb dali, byly brzy nato rozházené po parku. Děti si s nimi hrály, nafukovaly je a bouchaly. Někdo je tam dokonce zapaloval,“ uvedla nepříjemnou zkušenost Poběžovických Irena Lindová z odboru životního prostředí. Podotkla dále, že viděla při své návštěvě v Jablonci nad Nisou psí koše vybavené mikrotenovými sáčky. „Jsou levnější, ale na druhé straně ne příliš ekologické. Ale na jabloneckém sídlišti, kde jsem byla, je jich u každého koše dost a nikdo si jich nevšimne. Mají tak za levno uklizeno,“ podělila se o svůj poznatek.

Z výpovědí všech oslovených je jasné, že nikde není využívání košů na psí exkrementy stoprocentní. V daleko větší míře jsou ve většině míst zneužívány zeména přiložené papírové sáčky.