V mrazivém nedělním dopoledni, kdy vlak „pózoval“ v Loučimi, bylo možno na kraji lesa „U Škalic“ napočítat víc než padesát nadšenců s fotoaparáty a kamerami.

V přibližně stejném ročním období jako vloni zaplatili nadšenci z různých států Evropy (jen namátkou Německo, Rakousko, Anglie, Itálie) včetně Česka částku 20 tisíc eur, aby vlak mohl projet trasu Horažďovice – Domažlice v sobotu a opačným směrem v neděli, a oni aby mohli cvakat spouštěmi foťáků a natáčet videa a filmy.

Symbolické bylo sobotní setkání v železniční stanici Kdyně, kdy se tam před čtvrtou hodinou odpolední křižovaly motorové soupravy Regionova představující moderní dopravu 21. století a na kusé koleji odfukovala kompresory a párou lokomotiva, která projela takřka celým stoletím minulým. A jak poznamenal pan výpravčí, takhle živo v jeho stanici už dlouho nebylo.

Vodu potřebnou k výrobě páry dodávala cisterna hasičského záchranného sboru a zatímco ve Kdyni „tankovali“ hasiči do lokomotivy osm kubíků, českobudějovická osádka prohlížela a mazala potřebné součásti.

Dvoudenní šichta pro ni byla náročná, nicméně fotografičtí fanoušci měli šichtu možná ještě náročnější, protože dopravit se auty na místa, odkud jsou nejlepší záběry, zaparkovat, vyskákat, rozložit stativy s kamerami a foťáky, pořídit záběry uhánějící mašiny a opět naskákat do aut, přesunout se na další místo, k tomu už musí být člověk opravdovým fandou!

A tak se záběry zasněžené chodské krajiny dostanou díky nostalgické jízdě parní lokomotivy do různých koutů Evropy.

Autor: Zdeněk Huspek