„Již při vyplacení dotace v roce 2013 přišla částka snížená. První snížení bylo o 14 milionů 214 tisíc korun. Když se město proti tomu odvolalo, snížení opravili na konečných 12 milionů 125 tisíc korun,“ uvedl starosta Poběžovic Martin Kopecký.

Milionový spor řeší město již pátým rokem. „Podali jsme odvolání k Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad, který byl administrátorem projektu. Úřad však naše odvolání nakonec zamítl. Proto město podalo návrh na zahájení sporného řízení u ministerstva financí. Aby se případem vůbec začalo zabývat, museli jsme navíc složit administrativní poplatek ve výši 600 tisíc korun. Ovšem i ministerstvo odvolání odmítlo a stanovisko Úřadu potvrdilo s tím, že Úřad má na krácení dotací právo,“ pokračoval Kopecký.

Argumenty úřadů jsou podle něho nelogické, jejich důvodem pro zkrácení financí je příliš přísné výběrové řízení, které samy na počátku schválily.

„Město chtělo mít jistotu, že dodavatel, který bude na projektu pracovat, dostojí svým závazkům a dokončí školku včas. Pro výběr dodavatele slouží určitý index. Jeho hodnota říká, že u daného dodavatele nehrozí bankrot. Město proto přistoupilo po dohodě s poskytovatelem dotace k přísnější hodnotě tohoto indexu,“ vysvětlil starosta s tím, že město doplácí pouze na úřady a poskytovatelem posvěcený dobrý úmysl.

Přesto Poběžovice nemají zastání ani u různých kontrolních úřadů. Nepomohl ani Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který po prošetření případu neshledal žádný důvod k zahájení správního řízení.

Město nakonec podalo žalobu u Městského soudu v Praze proti rozhodnutí ministerstva financí.

Soud se ale podle svého vyjádření začne případem zabývat nejdříve v druhé polovině roku 2019.
„Náklady na řešení tohoto sporu činí v současnosti zhruba milion korun. Navíc financování pokrácené části dotace bylo řešeno pomocí úvěru. Dlužná částka bude splacená až v roce 2024. Jako město nemáme moc možností realizovat větší projekty. Limituje nás to v rozvoji. Roční rozpočet města činí kolem 45 milionů korun. Částka 12 milionů pro nás znamená dost značný zásah do rozpočtu,“ dodal Kopecký.